REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBrak postępu w rozmowach ws. kryzysu budżetowego między Obamą a Kongresem

Brak postępu w rozmowach ws. kryzysu budżetowego między Obamą a Kongresem

-

Środowe spotkanie prezydenta Baracka Obamy z liderami partii politycznych w Kongresie nie przyniosło postępu w sprawie trwającego częściowego paraliżu prac rządu ze względu na brak ustawy budżetowej. 

Prezydent Barack Obama. fot. EPA/PAP Michael Reynolds
Prezydent Barack Obama. fot. EPA/PAP Michael Reynolds

Kością niezgody pozostaje reforma systemu opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Spotkanie, z inicjatywy prezydenta, było pierwszą okazją do bezpośrednich rozmów Obamy z liderami Kongresu, od kiedy rząd funkcjonuje bez budżetu, gdyż wraz z zakończeniem 30 września roku budżetowego w USA Kongres nie zdołał przyjąć nowej ustawy o wydatkach państwa. W konsekwencji od wtorku około 800 tys. pracowników federalnych jest na bezpłatnych urlopach, niedostępna jest więc ta część usług agencji i instytucji, które nie mają kluczowego znaczenia dla funkcjonowania kraju.

W wydanym po spotkaniu oświadczeniu, Biały Dom podkreślił, że „prezydent ma jednak nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży”.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner powiedział natomiast dziennikarzom, że to „Obama nie chce negocjować”. „Wszytko o co prosimy, to dyskusja i zapewnienie sprawiedliwości dla Amerykanów w ramach Obamacare” – powiedział. Kontrolujący Izbę Republikanie uzależniają przyjęcie nowej ustawy budżetowej od ustępstw prezydenta i Demokratów na rzecz osłabienia reformy systemu opieki zdrowotnej (tzw. Obamacare), która jest kluczowym osiągnięciem Obamy.

Prezydent i kontrolujący Senat Demokraci nie zgadzają się na zmiany w reformie, co powtórzył po spotkaniu w Białym Domu lider Demokratów w Senacie Harry Reid. Przyznał, że obie strony „szczelnie zamknęły się” na swoich stanowiskach w sprawie Obamacare.

Nie wiadomo więc, jak długo będzie trwał impas budżetowy.

Inga Czerny (PAP)

REKLAMA

2103226512 views

REKLAMA

2103226745 views

REKLAMA

2105023137 views

REKLAMA

2103226888 views

REKLAMA

2103226988 views

REKLAMA

2103227097 views