REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBloomberg: konsumenci nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dolarów pandemicznych oszczędności

Bloomberg: konsumenci nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dolarów pandemicznych oszczędności

-

Konsumenci w USA i Europie nie spieszą się z wydaniem 2,7 bln dolarów dodatkowych oszczędności zgromadzonych podczas pandemii Covid-19 – pisze w niedzielę Bloomberg. To rozwiewa nadzieję na zwiększenie konsumpcji, która przyczyniłaby się do wzrostu gospodarczego – dodaje agencja.

Od początku związanego z pandemią kryzysu indywidualni konsumenci w USA zaoszczędzili dodatkowo 2,3 bln dolarów, ci w strefie euro – blisko 400 mld euro (ok. 464 mld dolarów) – szacuje Bloomberg Economics.

REKLAMA

„Nie widzimy żadnych oznak, by te zgromadzone oszczędności wracały do gospodarki” – zaznaczył dyrektor londyńskiego banku TS Lombard Dario Perkins.

Brak przewidywanego przez niektórych ekonomistów zwiększenia konsumpcji może rozwiać perspektywę trwałego wzrostu inflacji, której obawiają się banki centralne – zauważa Bloomberg. Dodaje, że wyższy poziom oszczędności może pomóc gospodarstwom domowym poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię, ale umiarkowany popyt może w dłuższej perspektywie uniemożliwić firmom przeforsowanie trwałej podwyżki cen.

Podczas pandemii indywidualni konsumenci mniej wydawali, a rządy wspierały dochody, niektórzy ekonomiści przewidywali, że po złagodzeniu obostrzeń nastąpi gwałtowny wzrost konsumpcji, ale dane pokazują, żę ludzie niechętnie wydają zgromadzone oszczędności – pisze agencja. W sierpniu ilość dodatkowych środków na kontach konsumentów w strefie euro tylko nieznacznie spadła, w USA nadal rosła – wynika z zestawień Bloomberg Economics.

Wśród powodów, dla których konsumenci nie wydają zgromadzonych środków agencja wymienia strach przed kolejną falą pandemii, obawy o perspektywy pracy, a także wzorce demograficzne i konsumenckie.

Zmieniły się preferencje konsumentów, w 2020 r. ludzie zdali sobie sprawę z tego, że po prostu nie potrzebują pewnych towarów – zauważa agencja. Uzupełnia, że ogromna ilość zgromadzonych pieniędzy nie została zakumulowana równo między wszystkimi grupami społeczeństwa. Duża ilość tych środków znajduje się na kontach osób starszych i tych, które już przed pandemią były zamożne, a to grupy, które są najmniej skłonne do wydawania zaoszczędzonych pieniędzy – wyjaśnia Bloomberg. (PAP)

REKLAMA

2095856734 views

REKLAMA

REKLAMA

2095856967 views

REKLAMA

2097653363 views

REKLAMA

2095857116 views

REKLAMA

2095857218 views

REKLAMA

2095857329 views