REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBliscy ofiar strzelaniny w Charleston przebaczają sprawcy

Bliscy ofiar strzelaniny w Charleston przebaczają sprawcy

-

fot.Richard Ellis/EPA
fot.Richard Ellis/EPA

Bliscy niektórych ofiar strzelaniny w uczęszczanym przez Afroamerykanów kościele w Charleston w Karolinie Płd. przekazały w piątek słowa przebaczenia sprawcy tej zbrodni. Stanął on przed sądem pod zarzutem 9 zabójstw i nielegalnego posiadania broni.

21-letni Dylann Roof, którego ujęto w w czwartek miejscowości Shelby, odległej o ok. 350 km na północ od miejsca zbrodni, został w piątek wstępnie przesłuchany w sądzie w Charleston. Według osób obecnych na sali nie okazywał żadnych emocji.

REKLAMA

Prokuratorzy oskarżyli go o dokonanie „zbrodni podyktowanej nienawiścią” i biorą pod uwagę – jak informuje Associated Press – że czynu tego dokonał na tle rasowym, co oznacza, że grozi mu surowsza kara.

Krewna jednej z ofiar powiedziała oskarżonemu publicznie – jak opowiadali świadkowie – „przebaczam ci”. Podobne słowa wypowiadali bliscy innych ofiar. „Nienawiść nie zwycięży” – miał powiedzieć jeden z obecnych na sali.

Prezydent Barack Obama napisał w piątek na Twitterze, że postawa bliskich ofiar świadczy o „godności i dobroci narodu amerykańskiego” i ponownie wezwał do ogólnonarodowej debaty na temat dostępu do broni palnej. Obama podkreślił, że „nie wystarczy tylko rozpaczać” po tragediach takich jak ta w Charleston.

Według ustaleń policji, Roof w ub. środę przez godzinę siedział razem z uczestnikami spotkania modlitewnego, podczas którego czytano Biblię, zanim wyciągnął broń i zaczął strzelać.

Podczas przesłuchania Roof zeznał, że „chciał wypowiedzieć wojnę rasową” – podała w piątek telewizja NBC News, powołując się na źródła policyjne.

Republikańska gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley powiedziała, że Roof zasługuje na karę śmierci, która jest wciąż wykonywana w tym stanie.

Świątynia, w której doszło do tragedii, powstała w XVIII wieku i należy do historycznego, najstarszego na południu USA Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego. Odwiedzali ją wszyscy bojownicy o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów, włącznie z pastorem Martinem Lutherem Kingiem.

W USA istnieje kilkadziesiąt takich kościołów założonych przez Afroamerykanów, którym biali odmawiali wstępu do swoich świątyń. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109561777 views

REKLAMA

REKLAMA

2109562009 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358400 views

REKLAMA

2109562150 views

REKLAMA

2109562249 views

REKLAMA

2109562357 views