REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBlinken: Rosja może wybrać dyplomację i bezpieczeństwo lub konflikt i surowe konsekwencje

Blinken: Rosja może wybrać dyplomację i bezpieczeństwo lub konflikt i surowe konsekwencje

-

Rosja stoi przed wyborem, może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne, które prowadzi do pokoju i bezpieczeństwa lub drogę, która wiedzie tylko do konfliktu, surowych konsekwencji i międzynarodowego potępienia; USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty – podkreślił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Dałem ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi jasno do zrozumienia, że USA i ich sojusznicy niezachwianie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy – powiedział Blinken na konferencji prasowej po półtoragodzinnym spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w Genewie.

REKLAMA

„Jeżeli jakiekolwiek jednostki rosyjskich sił zbrojnych przejdą granicę z Ukrainą, będzie to oznaczało ponowną inwazję, która spotka się z szybką, surową i solidarną odpowiedzią USA, ich sojuszników i partnerów” – podkreślił.

Dodał, że Rosja znana jest z podejmowania agresywnych działań, niebędących jawnymi operacjami wojskowymi, takich jak cyberataki czy działania paramilitarne i również one – jeżeli zostaną podjęte wobec Ukrainy – spotkają się ze zdecydowaną, proporcjonalną odpowiedzią.

W ostatnich dniach konsultowałem się z władzami Ukrainy i naszymi sojusznikami w Europie; jesteśmy zjednoczeni w dążeniu do rozładowania napięcia przez dyplomację i dialog, ale również do zastosowania poważnych konsekwencji, jeżeli Rosja zdecyduje się na konfrontację i konflikt – zaznaczył Blinken.

Rozmowa z Ławrowem była szczera i rzeczowa, ale nie były to negocjacje, tylko wymiana zdań – przekazał szef amerykańskiej dyplomacji. Dodał, że spotkanie nie przyniosło przełomu, ale dzięki niemu obie strony lepiej rozumieją teraz swoje stanowiska.

Jesteśmy gotowi, by w przyszłym tygodniu pisemnie odpowiedzieć na zgłaszane w ostatnich tygodniach obawy Rosji dotyczące spraw bezpieczeństwa, ale Rosja musi także odnieść się do naszych obaw – powiedział Blinken. Zgodziliśmy się, że po tym nastąpią kolejne rozmowy, a ścieżka dyplomatyczna powinna być kontynuowana – dodał.

„Jasno powiedziałem Ławrowowi, że jest kilka podstawowych zasad, których USA, ich sojusznicy i partnerzy będą bronić, wśród nich suwerenne prawo narodu ukraińskiego do wyboru własnej przyszłości, tu nie ma miejsca na żadne negocjacje” – podkreślił sekretarz stanu.

Przypomniałem mu także o naszej podstawowej zasadzie: nic o Ukrainie bez Ukrainy, nic o NATO bez NATO, nic o Europie bez Europy – uzupełnił Blinken.

Jeszcze dziś wrócę do Waszyngtonu, by porozmawiać z prezydentem Joe Bidenem, kongresmenami i urzędnikami zajmującymi się bezpieczeństwem narodowym; w najbliższych dniach będę się też konsultował z naszymi najważniejszymi sojusznikami i partnerami – zapowiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę, kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ok. 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. (PAP)

REKLAMA

2109289996 views

REKLAMA

2109290228 views

REKLAMA

REKLAMA

2111086619 views

REKLAMA

2109290369 views

REKLAMA

2109290468 views

REKLAMA

2109290576 views