REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBlinken przybył do Paryża, rozmowy mają dotyczyć odbudowania wzajemnego zaufania

Blinken przybył do Paryża, rozmowy mają dotyczyć odbudowania wzajemnego zaufania

-

Sekretarz stanu Antony Blinken przybył w poniedziałek wieczorem do Paryża. We wtorek ma spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drianem oraz doradcą francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

Następnie we wtorek i środę Blinken weźmie udział w posiedzeniu ministerialnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

REKLAMA

To pierwsza wizyta wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika we Francji, odkąd USA ogłosiły w połowie września nowy sojusz z Australią i Wielką Brytanią w regionie Indo-Pacyfiku. Efektem ubocznym tego porozumienia było storpedowanie przez Canberrę wielkiego kontraktu z Paryżem na dostawę francuskich okrętów podwodnych, wartego co najmniej 40 mld dolarów.

Pod koniec zeszłego tygodnia rzecznik amerykańskiej dyplomacji Ned Price mówił, że w czasie wizyty Blinkena „kontynuowane będą dyskusje na temat wzmocnienia relacji między Stanami Zjednoczonymi i Francją po serii ostatnich problemów”.

Według Price’a omawiane ma być w szczególności „bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku”, ale także „kryzys klimatyczny, ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, stosunki transatlantyckie oraz współpraca z naszymi sojusznikami i partnerami w celu sprostania wyzwaniom i wykorzystania globalnych szans”.

„Nasze rozmowy muszą prowadzić do konkretnych działań, które pokażą, jak poprzez wspólną pracę odbudowujemy zaufanie” – mówiła przed wyjazdem Blinkena do Paryża asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Karen Donfried.

Prezydenci USA i Francji, Joe Biden i Emmanuel Macron, 22 września postanowili podczas rozmowy telefonicznej rozpocząć proces szeroko zakrojonych konsultacji, aby przywrócić wzajemne zaufanie.(PAP)

REKLAMA

2097962271 views

REKLAMA

REKLAMA

2097962504 views

REKLAMA

2099758896 views

REKLAMA

2097962647 views

REKLAMA

2097962748 views

REKLAMA

2097962858 views