REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBlinken: nowelizacja kodeksu karnego na Białorusi to kontynuowanie represji

Blinken: nowelizacja kodeksu karnego na Białorusi to kontynuowanie represji

-

To uderzenie w działaczy prodemokratycznych i kontynuowanie represji – oświadczył w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, odnosząc się do nowelizacji białoruskiego kodeksu karnego, która przewiduje, że „usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego” jest zagrożone karą śmierci.

„To uderzenie w działaczy prodemokratycznych i tych, którzy sprzeciwiają się wojnie prowadzonej przez Rosję na Ukrainie” – napisał w oświadczeniu Blinken i podkreślił, że USA stanowczo potępiają poprawki w białoruskim kodeksie karnym, które mają wejść w życie 29 maja.

REKLAMA

„Są to działania autorytarnego przywódcy, który trzyma się władzy poprzez sianie strachu i zastraszanie” – stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji, oskarżając jednocześnie przywódcę Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o „kontynuowanie represji”.

Według Blinkena białoruski reżim arbitralnie postawił zarzuty „ekstremizmu” i „terroryzmu” wielu z ponad 1100 więźniów politycznych i wykorzystał te oskarżenia do aresztowania dziesiątek tysięcy innych osób.

„Są to obywatele Białorusi, którzy chcą swobodnie korzystać ze swoich podstawowych wolności – pokojowo protestujący, członkowie społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarze, przeciwnicy polityczni oraz ci, którzy zostali aresztowani za sprzeciw wobec nieuzasadnionej wojny z Ukrainą i roli Białorusi w jej wspieraniu” – oświadczył Blinken i po raz kolejny wezwał władze w Mińsku do „bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych”.

W środę Łukaszenka podpisał nowelizację białoruskiego kodeksu karnego, która przewiduje, że „usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego” jest zagrożone karą śmierci. Niezależny portal Nasza Niwa zwraca uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z „terroryzmem” ma wielu więźniów politycznych.

Nowa wersja kodeksu karnego rozszerza możliwość zastosowania kary śmierci, która na Białorusi jest wykonywana przez rozstrzelanie. Wcześniej najsurowszy wymiar kary był dopuszczany w przypadku najcięższych przestępstw, m.in. popełnienia aktu terroryzmu. (PAP)

REKLAMA

2107213945 views

REKLAMA

REKLAMA

2107214177 views

REKLAMA

2109010568 views

REKLAMA

2107214318 views

REKLAMA

2107214417 views

REKLAMA

2107214525 views