REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBlinken na początku przyszłego tygodnia złoży wizytę w Paryżu

Blinken na początku przyszłego tygodnia złoży wizytę w Paryżu

-

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken na początku przyszłego tygodnia złoży wizytę w Paryżu, gdzie będzie rozmawiał o dalszej współpracy USA i Francji po zażegnaniu niedawnego kryzysu dyplomatycznego między obydwoma krajami – poinformował w piątek Departament Stanu USA.

Blinken będzie przebywał w stolicy Francji od poniedziałku do środy i w tym czasie uczestniczyć będzie w obradach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). “Spotka się również ze swoim francuskim odpowiednikiem i innymi dyplomatami, aby kontynuować dyskusje na temat wzmocnienia relacji między Stanami Zjednoczonymi i Francją po serii ostatnich problemów” – powiedział rzecznik amerykańskiej dyplomacji Ned Price.

REKLAMA

Według Price’a w Paryżu omawiane ma być w szczególności “bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku”, ale także “kryzys klimatyczny, ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, stosunki transatlantyckie oraz współpraca z naszymi sojusznikami i partnerami w celu sprostania wyzwaniom i wykorzystania globalnych szans”.

Bezprecedensowy kryzys dyplomatyczny między Francją a USA wybuchł w połowie września, gdy Biały Dom ogłosił utworzenie nowego partnerstwa z Australią i Wielką Brytanią w regionie Indo-Pacyfiku, którego ubocznym efektem było storpedowanie przez Canberrę wielkiego kontraktu z Paryżem na dostawę francuskich okrętów podwodnych, wartego co najmniej 40 mld dolarów.

Wkrótce na konsultacje do Paryża wezwany został ambasador Francji w Stanach Zjednoczonych Philippe Etienne, który wrócił do Waszyngtonu dopiero po dwóch tygodniach.

Prezydenci USA Joe Biden i Francji Emmanuel Macron ostatecznie 22 września postanowili podczas rozmowy telefonicznej rozpocząć proces szeroko zakrojonych konsultacji, aby przywrócić wzajemne zaufanie. (PAP)

REKLAMA

2116386008 views

REKLAMA

REKLAMA

2116386220 views

REKLAMA

REKLAMA

2118182596 views

REKLAMA

2116386338 views

REKLAMA

2116386425 views

REKLAMA

2116386519 views