REKLAMA

2130071283 views

REKLAMA

2130071282 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBlinken: jest decyzja o przedłużeniu z Rosją traktatu Nowy START

Blinken: jest decyzja o przedłużeniu z Rosją traktatu Nowy START

-

Stany Zjednoczone zdecydowały w środę o przedłużeniu na pięć lat układu z Rosją z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zapowiedział jednocześnie, że Waszyngton nie zgadza się na łamanie przez Moskwę praw człowieka.

“Przedłużenie traktatu Nowy START zapewni weryfikowalne przestrzeganie przez Rosję limitów rozmieszczania rakiet międzykontynentalnych, pocisków SLBM (wystrzeliwanych z okrętów podwodnych) i ciężkich bombowców do 5 lutego 2026 roku” – oświadczył Blinken.

REKLAMA

Podkreślił, że prezydent USA Joe Biden obiecał chronić Amerykanów przed zagrożeniami nuklearnymi, przywracając Ameryce światowe przywództwo w zakresie kontroli zbrojeń i nieproliferacji. “Przedłużenie traktatu Nowy START z Federacją Rosyjską o pięć lat jest pierwszym krokiem, aby dotrzymać tego zobowiązania” – podkreślił szef dyplomacji USA.

Dodał, że możliwość kontrolowania rosyjskiego arsenału jądrowego o zasięgu międzykontynentalnym jest niezwykle ważna w czasach wielu napięć na całym świecie. “Przedłużenie traktatu uczyni Stany Zjednoczone, ich sojuszników i partnerów oraz cały świat bezpieczniejszymi. Nieograniczony wyścig nuklearny zagroziłby nam wszystkim” – zaznaczył Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział jednak, że mimo chęci współpracy z Rosją w kwestii przedłużenia układu, Waszyngton nie zamierza przymykać oczu na niektóre działania Moskwy. “W tym samym czasie, gdy będziemy współpracować z Rosją w celu wspierania amerykańskich interesów, będziemy również pracować w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za jej antagonistyczne akty i łamanie praw człowieka” – zakomunikował.

Prezydent Biden zapowiedział 21 stycznia, dzień po objęciu urzędu, że będzie starał się przedłużyć układ z Rosjanami. Chciał w ten sposób odejść od decyzji swojego poprzednika Donalda Trumpa, który w październiku 2020 roku odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia traktatu o rok bez żadnych warunków. Biały Dom domagał się wówczas wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

26 stycznia kwestię przedłużenia układu Biden omawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, a następnie Kreml poinformował, że Rosja i USA porozumiały się w tej sprawie. Dzień później obie izby parlamentu Rosji, Duma Państwowa i Rada Federacji, ratyfikowały porozumienie o przedłużeniu Nowego START-u o pięć lat, do 5 lutego 2026 roku.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. (PAP)

REKLAMA

2126190833 views

REKLAMA

REKLAMA

2126190850 views

REKLAMA

REKLAMA

2127987170 views

REKLAMA

2126190860 views

REKLAMA

2126190864 views

REKLAMA

2126190868 views