REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Błaszczak: rozmowy o zakupie "Patriotów" są na "dobrej drodze"

Błaszczak: rozmowy o zakupie “Patriotów” są na “dobrej drodze”

-

Rozmowy o zakupie systemu obrony antyrakietowej Patriot “znajdują się na dobrej drodze” – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Waszyngtonie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, gen. Herbertem Raymondem McMasterem.

Minister Błaszczak, który przyleciał do Waszyngtonu bezpośrednio po rozmowach w poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli, poinformował, że w przyszłym tygodniu przyjedzie do Waszyngtonu kolejna polska delegacja w celu prowadzenia dalszych negocjacji w sprawie zakupu tego systemu.

REKLAMA

W listopadzie ub. roku amerykańskie władze zaoferowały Polsce sprzedaż systemu antyrakietowego Patriot za 10,5 mld dolarów (ponad 37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową. Minister Błaszczak nie podał konkretnego terminu, w którym spodziewa się zakończenia negocjacji.

Głównym tematem rozmów nowego polskiego ministra obrony narodowej z gen. H.R. McMasterem była realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, w tym zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce.

“Złożyłem deklarację, zgodnie z tym co postanowiliśmy w ramach rządu, oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce” – powiedział szef MON podczas rozmowy z grupą korespondentów polskich mediów po zakończeniu spotkania z gen. H.R. McMasterem w Białym Domu.

“Gwarantujemy, że ta obecność będzie dobra dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej części Europy, myślę tu o Europie Środkowo-Wschodniej” – dodał szef MON

Wizyta w Waszyngtonie, po poniedziałkowych spotkaniach w Brukseli, była drugą wizytą zagraniczną szefa MON Mariusza Błaszczaka od momentu objęcia przez niego tego urzędu.

Bezpośrednio po rozmowach z generałem McMasterem, minister Błaszczak udał się w drogę powrotną do kraju.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Błaszczak mógłby zaszantażować: “Dajecie /oczywiście za darmo/ te “patrioty” albo wasze bazy opuszczają Polskę i Polska wychodzi z NATO”. Straszenie Rosją – to zagrywka przemysłu zbrojeniowego i generałów. W Polsce Polacy-agenci C.I.A poprzebierani za polskich dziennikarzy, straszyli Polaków atakiem Husajna i Iraku! Sic!

REKLAMA

Poprzedni artykułPrezydent Duda w ONZ
Następny artykuł100 lat temu (54)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks