REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden zwyciężył w wyborach prezydenckich w Arizonie

Biden zwyciężył w wyborach prezydenckich w Arizonie

-

Demokrata Joe Biden zwyciężył w wyborach prezydenckich w zapewniającej 11 głosów elektorskich Arizonie – przekazały główne amerykańskie media w piątek na podstawie danych z komisji wyborczych.

Według stanu z piątku Biden ma w Arizonie przewagę ponad 11 tys. głosów, do zliczenia – zgodnie z szacunkami „NYT” i CNN – pozostaje ich tak mało, że prezydent Donald Trump nie zdoła już odrobić straty.

REKLAMA

Zwycięstwo Bidena w Arizonie już wcześniej ogłosiły telewizja Fox News i agencja Associated Press. Wszystkie wymienione media uznają, że 78-letni były wiceprezydent może być pewien 290 głosów elektorskich, a Trump 217. Pojedynek nie jest w ich ocenie rozstrzygnięty jeszcze jedynie w Georgii i Karolinie Północnej.

Dla końcowego wyniku wyborów prezydenckich rezultaty w tych stanach nie będą miały już większego znaczenia, gdyż Biden ma już gwarantujące najwyższy urząd w USA 270 głosów elektorskich.

Joe Biden ogłosił już swoją wygraną. Prezydent Trump nie uznał jednak zwycięstwa rywala – utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, a jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe.

Związany z republikanami prokurator generalny Arizony Mark Brnovich twierdzi jednak, że nie dysponuje żadnymi dowodami na powszechne nieprawidłowości wyborcze w jego stanie.

Wygrana Bidena w Arizonie to dopiero drugi triumf demokratycznego kandydata w wyborach prezydenckich w tym stanie od ponad 70 lat. Od zwycięstwa Harry’ego Trumana w 1948 roku kandydat Partii Demokratycznej wygrał tam tylko – Bill Clinton – w 1996 roku.

Portal CNN ocenia, że do porażki republikanów w Arizonie (GOP przegrała tu także wyścig senacki) przyczynia się rosnący odsetek społeczności latynoskiej, napływ osób o liberalnych poglądach z Kalifornii i zmiana preferencji politycznych na przedmieściach Phoenix.

W Pensylwanii, którą media już w ubiegłą sobotę w większości przyznały Bidenowi, wraz ze zliczaniem ostatnich głosów powiększa się przewaga Bidena – to już blisko 55 tys. głosów.

Sytuacja nie wykazuje wielkich wahań w Karolinie Północnej, gdzie przewaga Trumpa wydaje się bezpieczna i w Georgii, gdzie Biden prowadzi o ponad 14 tys. głosów, ale z uwagi na niewielką różnice między kandydatami dojdzie do ponownego przeliczenia głosów.

Proces zatwierdzania wyników wyborów prezydenckich przez władze stanowe powinien zakończyć się w drugim tygodniu grudnia.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2103323660 views

REKLAMA

2103323893 views

REKLAMA

2105120285 views

REKLAMA

2103324036 views

REKLAMA

2103324136 views

REKLAMA

2103324245 views