REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biden zapowiada powrót do WHO w przypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich

Biden zapowiada powrót do WHO w przypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich

-

Ubiegający się o nominację demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich Joe Biden zapowiedział we wtorek, że jeśli wygra wyścig do Białego Domu, unieważni decyzję Donalda Trumpa o wystąpieniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

“Amerykanie czują się bezpieczniejsi, gdy Ameryka uczestniczy we wzmacnianiu globalnego zdrowia. Pierwszego dnia mojej prezydentury dołączę do WHO i potwierdzę nasze światowe przywództwo” – powiedział Biden.Wcześniej we wtorek Trump oficjalnie wycofał USA z WHO, zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa. Zdaniem amerykańskiego prezydenta reakcja Organizacji na pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 nie była właściwa, gdyż Chiny “całkowicie kontrolują” WHO. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja br. Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO. Środki, które miały być skierowane z amerykańskiego budżetu do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym – zapowiedział przywódca USA.

REKLAMA

Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. Władze Organizacji przyznały, że zostały już poinformowane o decyzji Waszyngtonu. „Otrzymaliśmy raport mówiący, że USA przekazały formalne powiadomienie Sekretarzowi Generalnemu ONZ o wycofaniu się z WHO ze skutkiem od 6 lipca 2021 r. – oświadczyło biuro prasowe WHO – Na obecnym etapie nie mamy dalszych informacji na ten temat”. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks