REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden zachęca seniorów do trzeciej dawki szczepionki, zapowiedział, że sam też ją...

Biden zachęca seniorów do trzeciej dawki szczepionki, zapowiedział, że sam też ją przyjmie

-

Prezydent USA Joe Biden zachęcił w piątek w Białym Domu Amerykanów powyżej 65 roku życia i inne szczególnie narażone na skutki Covid-19 osoby do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki Pfizera. Zapowiedział też, że sam planuje to zrobić, jak tylko będzie mógł.

“Moje przesłanie jest krótkie: jeśli masz więcej niż 65 lat i dostałeś szczepionkę Pfizera w styczniu, lutym lub marcu, weź dodatkową dawkę” – powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu. “Ciężko mi to przyznać, ale sam też mam więcej niż 65 i dostanę dodatkowy zastrzyk” – dodał prezydent.

REKLAMA

Biden wyjaśnił, że trzecią dawkę szczepionki Pfizera po 6 miesiącach od ostatniego zastrzyku mogą otrzymać również wszystkie osoby dorosłe należące do szczególnie narażonych grup, np. z chorobami przewlekłymi oraz pracujące w służbie zdrowia. Łącznie to ok. 60 mln osób.

Amerykański przywódca zapowiedział, że wkrótce ogłoszone zostaną też decyzję na temat ewentualnych dodatkowych dawek dla szczepionych preparatami Moderny i Johnson&Johnson. Podkreślił jednak, że decyzja w tej sprawie będzie należeć do ekspertów.

Decyzję o rekomendacji trzeciej dawki szczepionki Pfizera dla osób starszych i szczególnie narażonych wydały w czwartek Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC); wcześniej to samo zrobili eksperci Agencji Żywności i Leków. Eksperci jednocześnie sprzeciwili się zatwierdzeniu trzeciej dawki dla całej populacji, wskazując na niewystarczające dane. Rozszerzenie rekomendacji nie jest jednak wykluczone.

Biden w piątek powtórzył też swoją ocenę, że w Ameryce, która znów notuje powyżej 2 tys. zgonów na Covid-19 dziennie, trwa “pandemia niezaszczepionych”, zaś niezaszczepiona mniejszość Amerykanów – ok. 70 mln – wyrządza krajowi duże szkody, przepełniając szpitale i opóźniając odbudowę gospodarki.

“Mamy narzędzia, by zakończyć tę pandemię, mamy plan, musimy tylko skończyć tę robotę” – powiedział.

Podczas wystąpienia Biden potępił też zachowanie funkcjonariuszy służb granicznych, którzy za pomocą batów, jadąc na koniach, przepędzali haitańskich migrantów koczujących w obozowisku na granicy.

“To było oburzające. Obiecuję, że ci ludzie za to zapłacą. To zawstydzające, to niebezpieczne, to złe i wysyła złą wiadomość światu. Nie jesteśmy tacy” – powiedział prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2118762226 views

REKLAMA

REKLAMA

2118762329 views

REKLAMA

REKLAMA

2120558685 views

REKLAMA

2118762405 views

REKLAMA

2118762467 views

REKLAMA

2118762525 views