REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden w rozmowie z Dudą podkreślił zobowiązanie do obrony Polski i podziękował...

Biden w rozmowie z Dudą podkreślił zobowiązanie do obrony Polski i podziękował za postawę wobec uchodźców

-

Prezydent Joe Biden podkreślił w rozmowie z prezydentem RP Andrzejem Dudą zobowiązanie do obrony Polski oraz NATO, podziękował za pomoc dla prawie 700 tys. uchodźców – podał w piątek Biały Dom w komunikacie z rozmowy przywódców.

„Prezydent Biden podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i wszystkich sojuszników NATO. Z zadowoleniem przyjął partnerstwo Polski w goszczeniu 9 tys. sił USA (…), by odstraszyć rosyjską agresję przeciwko NATO i stanąć ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, by utrzymać bezpieczeństwo i stabilność w Europie” – podano w oświadczeniu z ponad 50-minutowej rozmowy.

REKLAMA

Prezydent RP poinformował, że jego godzinna rozmowa z prezydentem  Joe Bidenem poświęcona była obecnej sytuacji na Ukrainie.

„To była bardzo długa, bardzo szczegółowa rozmowa. Omówiliśmy wszystkie ważne tematy. Zależało mu na tym, żebym je przedstawił z naszego, polskiego punktu widzenia, z punktu widzenia państwa należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego, które jest dzisiaj rzeczywiście na flance Sojuszu. Za naszą granicą toczy się w tej chwili wojna, w związku z tym my jesteśmy państwem, które ma w NATO szczególne znaczenie i na które NATO wśród wszystkich swoich członków zwraca szczególną uwagę” – powiedział Duda.

Poinformował, że w rozmowie z prezydentem USA, przedstawił sytuację „tak, jak my ją znamy, jakie działania może podejmować NATO, by pomóc Ukrainie”. „I oczywiście mówimy przede wszystkim o tych zadaniach, które są zadaniami charytatywnymi, gdzie pomoc spływa z różnych państw, która jest przekazywana dzisiaj na Ukrainę” – zaznaczył Duda.

„Pan prezydent (Biden) podkreślił jedno bardzo mocno, że jest nam wdzięczny za naszą postawę i żebyśmy byli spokojni, ponieważ artykuł 5. działa i Stany Zjednoczone razem z pozostałą częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego gwarantują nasze bezpieczeństwo. Chcę to bardzo mocno podkreślić, bo wiem, że wiele niepokoju jest wśród rodaków – możecie być przekonani szanowni państwo, że jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i cały Sojusz Północnoatlantycki stoi twardo za nami” – oświadczył Duda.

„Polskie bezpieczeństwo to zarazem bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego” – dodał prezydent.

Jak wskazał, tę odpowiedzialność NATO podkreśla obecność dzisiaj w Polsce ponad 10 tys. żołnierzy USA, obecność na Podkarpaciu żołnierzy kanadyjskich oraz żołnierzy brytyjskich. Przypomniał, że na północy Polski są obecni także żołnierze z Rumunii. (PAP)

REKLAMA

2102961727 views

REKLAMA

2102961960 views

REKLAMA

2104758352 views

REKLAMA

2102962103 views

REKLAMA

2102962203 views

REKLAMA

2102962312 views