REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden: USA nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy

Biden: USA nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy

-

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a „tak zwane referenda” zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach „były absolutną fikcją”.

„Chcę to bardzo jasno powiedzieć – Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Te tak zwane referenda były absolutną fikcją. Rezultaty zostały sfabrykowane w Moskwie. Prawdziwa wola Ukraińców jest widoczna każdego dnia, kiedy poświęcają swoje życie, by zachować niepodległość swojego kraju i bronić wolności. Dążenie Putina do (realizacji) imperialnych ambicji jest rażącym pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych zasad suwerenności i integralności terytorialnej” – oznajmił prezydent.

REKLAMA

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w opublikowanym w czwartek oświadczeniu, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają wyniku fałszywych rosyjskich referendów na Ukrainie, nieodzwierciedlających woli Ukraińców i będących „zamaskowaną próbą zagarnięcia ukraińskich terytoriów”.

„Stany Zjednoczone nie uznały i nigdy nie uznają prawnej legitymacji ani wyniku tych pozorowanych referendów, ani rzekomej aneksji ukraińskich terytoriów” – napisał szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken nazwał rosyjskie plebiscyty „afrontem wobec zasad międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”, przypomniał też, że głosowanie było wymuszane na Ukraińcach mieszkających na terytoriach kontrolowanych przez Rosję poprzez zastraszanie, „pod lufami” rosyjskich karabinów, w atmosferze lęku i przemocy.

Referenda były „daremną próbą zamaskowania czegoś, co sprowadza się do zagarnięcia ukraińskiej ziemi”, a USA i ich sojusznicy oraz partnerzy będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją – oświadczył.

„Całym sercem popieramy jedność, suwerenność, niepodległość i terytorialną integralność Ukrainy” – podkreślił na zakończenie szef amerykańskiej dyplomacji. (PAP)

REKLAMA

2100036794 views

REKLAMA

REKLAMA

2100037027 views

REKLAMA

REKLAMA

2101833419 views

REKLAMA

2100037170 views

REKLAMA

2100037271 views

REKLAMA

2100037381 views