REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden uhonorował policjantów broniących Kapitolu 6 stycznia (WIDEO)

Biden uhonorował policjantów broniących Kapitolu 6 stycznia (WIDEO)

-

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę przyznającą Złote Medale Kongresu policji Kapitolu (USCP) oraz waszyngtońskiej policji (MPD) za obronę budynków Kongresu podczas szturmu na amerykański parlament 6 stycznia.

“Jak wielu Amerykanów patrzyłam w absolutnym szoku, jak nasz Kapitol znalazł się pod oblężeniem, a ludzie w środku bali się o własne życie. Wiemy że podczas tego ataku zdarzyły się niezliczone akty odwagi” – powiedziała podczas ceremonii podpisania ustawy wiceprezydent Kamala Harris, która wzięła udział w uroczystości. Jak stwierdziła, policjanci, którzy bronili Kapitolu, “obronili demokrację”.

REKLAMA

“To są bohaterowie. To są patrioci” – dodała.

Biden dodał, że 6 stycznia był wydarzeniem historycznym w dziejach USA, bo nawet podczas wojny secesyjnej gmach Kongresu nie został zaatakowany tak, jak stało się tego dnia.

“Tłum ekstremistów i terrorystów przeprowadził brutalny i śmiercionośny atak na dom ludu i święty rytuał zatwierdzenia wyników wyborów” – powiedział prezydent. Jak dodał, było to “egzystencjalne zagrożenie” i “sprawdzian tego, czy demokracja przetrwa”.

“Nasza demokracja przeżyła. Prawda zwyciężyła kłamstwa. To dzięki mężczyznom i kobietom z policji Kapitolu i waszyngtońskiej policji metropolitalnej” – oznajmił Biden.

Wedle ustawy wybite zostały cztery medale: po jednym dla stołecznej policji oraz policji Kapitolu oraz dwa inne, zawierające nazwy wszystkich agencji biorących udział w wydarzeniach 6 stycznia, które mają być wystawione w kompleksie muzealnym Smithsonian Institution oraz wewnątrz Kapitolu.

fot. SARAH SILBIGER/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

Przyznanie Złotych Medali Kongresu policjantom – jednego z najwyższych odznaczeń w USA – uchwalił mocą ustawy w sierpniu amerykański parlament. O ile w Senacie ustawę przyjęto jednogłośnie, 21 deputowanych Republikanów głosowało przeciwko. Część z nich uzasadniała swój głos sprzeciwem wobec zawartego w ustawie terminu “insurekcja” na określenie wydarzeń z 6 stycznia.

Podczas zamieszek zginął jeden funkcjonariusz policji Kapitolu, Brian Sicknick, a ponad 240 odniosło obrażenia. Czterech funkcjonariuszy w tygodniach po tych wydarzeniach popełniło sambójstwa.

“Wiemy, że jest wielu funkcjonariuszy którzy nadal zmagają się z obrażeniami, widocznymi i niewidocznymi. Chcemy, zebyście wiedzieli, że nie jesteście sami” – powiedziała Harris.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119164846 views

REKLAMA

2119164940 views

REKLAMA

REKLAMA

2120961294 views

REKLAMA

2119165009 views

REKLAMA

2119165065 views

REKLAMA

2119165110 views