REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biden: świat z nadzieją obserwuje walkę Ukrainy z agresją Rosji

Biden: świat z nadzieją obserwuje walkę Ukrainy z agresją Rosji

-

Joe Biden fot.Sergey Dolzhenko/EPA
Joe Biden fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Cały świat obserwuje dziś Ukrainę z nadzieją, że jej sukces w walce z agresją Rosji będzie miał wpływ na losy innych narodów – oświadczył we wtorek w Kijowie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

„Byłem prawie w każdym punkcie tego świata, przejechałem miliony kilometrów i mogę powiedzieć, że cały świat was obserwuje. Świat ma nadzieję, że wasz sukces w walce z pozbawioną litości agresją Rosji, będzie miał wpływ i na jego losy. Obserwowana jest także wasza walka z rakiem korupcji. Stany Zjednoczone i naród amerykański popierają tę walkę” – powiedział w przemówieniu wygłoszonym w Radzie Najwyższej.

Biden podkreślił w ukraińskim parlamencie, że USA nigdy nie zgodzą się na zmianę granic za pomocą siły i zaznaczył, że Rosja, która zaanektowała należący do Ukrainy Krym, dopuściła się pogwałcenia zasady nienaruszalności granic. “Stany Zjednoczone nigdy nie uznają okupacji Krymu” – zapewnił.

Wiceprezydent powiedział, że USA uważają za niedopuszczalne, że Rosja stara się odwlec w czasie implementację zapisów mińskich porozumień, których celem jest uregulowanie konfliktu ze wspieranymi przez Moskwę separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

Oświadczył, że rosyjscy żołnierze powinni opuścić Donbas i powrócić do domu, zaś Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad kontrolowanymi przez separatystów odcinkami swojej granicy z Rosją. Podkreślił, że w obwodzie donieckim i ługańskim należy przeprowadzić wybory samorządowe, które powinny odbyć się w świetle ukraińskiego prawa i pod nadzorem organizacji międzynarodowych, w tym OBWE.

„Ukraina także ma swoje zobowiązania, które przewidują ogłoszenie amnestii dla ludzi (w Donbasie), którzy nie popełnili ciężkich przestępstw oraz przeprowadzenie decentralizacji Donbasu” – podkreślił.

„Chcę zwrócić się bezpośrednio do mieszkańców Donbasu: alternatywą dla tego procesu jest dalsze życie pod kontrolą separatystów i przestępców, którzy odmawiają przyjmowania pomocy humanitarnej i nie dopuszczają (na zajęte przez nich obszary) organizacji międzynarodowych, takich jak Lekarze Bez Granic. Nie takiej przyszłości pragną Ukraińcy dla swoich dzieci” – mówił.

W swoim przemówieniu Biden powtarzał, że Ukraina stoi dziś przed historyczną szansą przemian, które pozwolą jej przekształcić się w silne i demokratyczne państwo.

„Zrobiliście już bardzo wiele ważnych rzeczy i wiecie, co należy zrobić, by zakończyć tę drogę, bo nie wszystko zostało jeszcze zrealizowane. Ja nigdy nie mówię ludziom z innych krajów, co mają robić, ale nie znajdziecie w świecie ani jednego demokratycznego państwa, które rozwija się, mając tak rozrośniętą korupcję” – powiedział.

„Wszyscy, nawet oligarchowie, powinni działać według tych samych zasad: płacić podatki i nie wywierać presji na sądownictwo” – oświadczył.

Amerykański wiceprezydent wskazał także, że budżet Ukrainy na przyszły rok powinien być opracowany zgodnie ze zobowiązaniami Kijowa wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zaznaczył, że jest to ważne, by Ukraina nie straciła poparcia międzynarodowego.

„Sami powinniście zarządzać swoim losem, sami powinniście walczyć o swoje miejsce na ziemi, by budować własną tożsamość i być dumnym narodem. Jest to wasz czas i proszę, byście nie stracili tej szansy. Budujcie swą przyszłość dla narodu Ukrainy” – powiedział.

Joe Biden kończy we wtorek dwudniową wizytę na Ukrainie. W poniedziałek spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz rozmawiał z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Po rozmowach z ukraińskimi politykami Biden mówił, że USA widzą w ich kraju oznaki wzrostu gospodarczego, lecz oczekują od jej władz bardziej zdecydowanych kroków w walce z korupcją. Poinformował także, że Waszyngton zdecydował o przydzieleniu Kijowowi nowej pomocy o wartości 190 mln dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone między innymi na walkę z korupcją w organach spraw wewnętrznych i reformowanie systemu finansowego. Biden oznajmił, że ogólna pomoc USA dla Ukrainy od czasu zmiany władz w 2014 roku wyniesie 760 mln dolarów.

Wiceprezydent nie wykluczył także, że USA wydzielą dodatkowych 300 mln dolarów na poprawę bezpieczeństwa Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks