REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden odwołuje decyzje Trumpa dotyczące aborcji

Biden odwołuje decyzje Trumpa dotyczące aborcji

-

Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze znoszące zakaz otrzymywania funduszy federalnych przez organizacje międzynarodowe przeprowadzające i promujące aborcje. W ten sposób Biden cofnął decyzje podjęte w tym zakresie przez swego poprzednika Donalda Trumpa.

W oświadczeniu Biały Dom przekazał, że decyzja ta „ochroni i rozszerzy dostęp do kompleksowej opieki reprodukcyjnej”. Podpisując dokument Biden podkreślił, że nie wprowadza nowego prawa, a jedynie zapewnia powrót do stanu, który obowiązywał przed prezydenturą Trumpa.

REKLAMA

Rozporządzenie cofa zakaz finansowania ze środków federalnych międzynarodowych organizacji non-profit, które przeprowadzają i promują aborcję. Zakaz ten Trump – pierwszy prezydent USA który przemawiał na Marszu dla Życia – wprowadził w 2017 roku.

Sprawa przekazywania funduszy dla organizacji zajmujących się aborcją dzieli Republikanów i Demokratów. Od dekad prezydenci z GOP wprowadzają zakaz ich finansowania, a ci reprezentujący Demokratów znoszą go – przypomina portal NPR.

Departament zdrowia ma teraz 30 dni na ogłoszenie zmiany swojej polityki zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Bidena. Dopiero wtedy organizacje umożliwiające przeprowadzenie aborcji będą mogły wnioskować o środki.

Biden podpisał też w środę rozporządzenie nakazujące departamentowi zdrowia umożliwienie od 15 lutego do 15 maja zapisów do Affordable Care Act, czyli programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych znanego również pod nazwą Obamacare. Ma to pomóc w zapewnieniu opieki zdrowotnej Amerykanom, którzy tracąc pracę podczas pandemii Covid-19 stracili także ubezpieczenie zdrowotne należne od pracodawcy.

„Dla prezydenta Bidena to sprawa osobista. Ponieważ nadal walczymy z Covid-19, jeszcze ważniejsze staje się to, by Amerykanie mieli dostęp do niedrogiej opieki zdrowotnej” – napisano w komunikacie prasowym Białego Domu.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Ta decyzja dowodzi, że Biden jest naprawdę wzorowym katolikiem (jak określił go New York Times). Nie wiem czy otrzyma gratulacje od papieżą Franciszka (jak po „zwycięstwie wyborczym”), ale wielu „postępowych” katolików w USA będzie zadowolonych i gratulować mu tej decyzji.

REKLAMA

2109573880 views

REKLAMA

REKLAMA

2109574112 views

REKLAMA

REKLAMA

2111370503 views

REKLAMA

2109574253 views

REKLAMA

2109574352 views

REKLAMA

2109574460 views