REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden: Misja USA w Afganistanie zakończy się 31 sierpnia; nie będzie powtórki...

Biden: Misja USA w Afganistanie zakończy się 31 sierpnia; nie będzie powtórki z Wietnamu

-

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek, że misja wojsk USA w Afganistanie zakończy się 31 sierpnia, wieńcząc w ten sposób “najdłuższą wojnę Ameryki”. Prezydent zapewnił, że w Afganistanie nie dojdzie do powtórki scenariusza z Wietnamu po wyjściu amerykańskich żołnierzy.

Podczas przemówienia w Białym Domu Biden podkreślił, że proces wycofania żołnierzy – który niemal już się zakończył – musiał być przeprowadzony szybko, bo “szybkość to w tym przypadku bezpieczeństwo”. Początkowo datą zakończenia misji miała być rocznica zamachów 11 września.

REKLAMA

Prezydent stwierdził, że Ameryka osiągnęła pierwotne cele swojej misji, zaczętej w wyniku zamachów m.in. na wieże World Trade Center i Pentagon. Dodał, że w swojej decyzji o wyjściu wojsk był związany jest umową zawartą przez poprzednią administrację, choć przyznał też, że decyzja o wyjściu jest słuszna i “szczerze mówiąc, spóźniona”.

“Weszliśmy tam, by pokonać terrorystów, pociągnąć Osamę bin Ladena do odpowiedzialności i by zapewnić, że Afganistan nie będzie bazą dla terrorystów. Nie weszliśmy, by budować naród. Tylko do Afgańczyków należą decyzje o ich przyszłości” – powiedział Biden.

Dodał, że wojna trwała tak długo, że były przypadki, gdy w Afganistanie służyli rodzice i ich dzieci.

“Czy chcecie, żebym wysłał też także ich wnuki?” – mówił, zwracając się do krytyków decyzji o wycofaniu wojsk. “Nie wyślę kolejnego pokolenia na wojnę bez uzasadnionej nadziei na lepszy rezultat. Stanów Zjednoczonych nie stać, by były związane polityką opracowaną w odpowiedzi na świat, który był 20 lat temu. Musimy odpowiadać na zagrożenia, które mamy dzisiaj” – dodał. Zaznaczył, że choć zagrożenie terroryzmem się rozprzestrzeniło, USA nadal zachowają możliwość “szybkich i zdecydowanych” działań w razie pojawienia się nowych zagrożeń w Afganistanie.

Przywódca zaznaczył, że przez 20 lat wojny USA zainwestowały w afgańskie siły bezpieczeństwa ponad bilion dolarów, dostarczając im szkolenie, narzędzia i sprzęt nowoczesnej armii. Zapewnił, że siły liczące 300 tys. są w stanie poradzić sobie z Talibami.

Biden zapowiedział, że USA nadal będą wspierać afgańskie siły finansowo; kontynuowana będzie też pomoc finansowa i humanitarna. Zapewnił też, że wszyscy Afgańczycy, którzy pomagali siłom USA, np. jako tłumacze, będą mieli możliwość przeprowadzki do USA. Przyznał jednak, że potrzebne jest przyspieszenie procesu wydawania im wiz.

“Nasze przesłanie jest jasne: jest tu dla was miejsce, będziemy z wami, tak jak wy byliście z nami” – powiedział Biden.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w Afganistanie i kolejne sukcesy militarne Talibów, amerykański przywódca zapewnił, że skutkiem w

REKLAMA

2119161956 views

REKLAMA

2119162050 views

REKLAMA

REKLAMA

2120958404 views

REKLAMA

2119162119 views

REKLAMA

2119162175 views

REKLAMA

2119162220 views