REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biden i Jaceniuk rozmawiali o kryzysie na wschodzie Ukrainy

Biden i Jaceniuk rozmawiali o kryzysie na wschodzie Ukrainy

-

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk rozmawiali w czwartek o bieżącej sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz o niedawnych reformach gospodarczych przeprowadzonych przez rząd w Kijowie – podały służby prasowe Białego Domu.

Jak przekazano, Biden i Jaceniuk rozmawiali o obawach związanych z kontynuowanymi przez prorosyjskich separatystów atakami na ukraińskie wojska na wschodzie Ukrainy oraz o niedopuszczeniu, zgodnie z porozumieniem z Mińska, międzynarodowych obserwatorów OBWE do monitorowania terytorium kontrolowanego przez separatystów.

REKLAMA

Przedmiotem rozmowy wiceprezydenta USA i premiera Ukrainy było także niewyrażenie zgody przez samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej na wpuszczenie na swoje terytorium grupy 60 ratowników, którzy jechali tam, by pomóc w akcji poszukiwawczej w kopalni węgla im. Zasiadki w Doniecku, gdzie w środę rano doszło do wybuchu metanu. W wyniku katastrofy zginęły trzydzieści trzy osoby.

12 lutego w Mińsku wynegocjowano porozumienie o zawieszeniu broni w walkach pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami. Obie strony konfliktu zobowiązały się wówczas do wycofania całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR “Tornado-S”, “Uragan”, “Smiercz” i systemów rakietowych “Toczka” (“Toczka U”).

Ponadto obie strony zgodziły się na wpuszczenie na teren konfliktu misji OBWE, której celem ma być m.in. potwierdzenie wycofania ciężkiego uzbrojenia.

W czwartek ukraińska armia oświadczyła, że rozpoczęła wycofywanie z linii walk z oddziałami prorosyjskich bojowników systemów rakietowych “Grad”; od piątku ukraińskie siły zbrojne będą gotowe do wycofania systemów +Uragan+”. Według Kijowa, separatyści dokonują aktywnych ruchów swoich sił, starając się ukryć swój sprzęt wojskowy w hangarach. Ponadto – jak twierdzi ukraińska armia – ugrupowania bojowników wzmacniają swoją liczebność praktycznie na wszystkich kierunkach konfliktu. (PAP)

Joe Biden fot.Saul Martinez/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA