REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden: do 2030 r. połowa produkowanych w kraju samochodów będzie elektryczna (WIDEO)

Biden: do 2030 r. połowa produkowanych w kraju samochodów będzie elektryczna (WIDEO)

-

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie promujące rozwój produkcji samochodów elektrycznych. Dokument ten zakłada, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę produkowanych w kraju samochodów.

“Aby wygrać rywalizację z Chinami, musimy zapewnić, że przyszłość będzie +made in America+” – powiedział Biden podczas ceremonii podpisania rozporządzenia przed Białym Domem. “Przyszłość należy do napędów elektrycznych i nie ma odwrotu. Pytanie brzmi, czy będziemy w tym przodować czy podążać za innymi. Czy będziemy je wytwarzać u siebie czy polegać na innych krajach” – dodał.

REKLAMA

Jak przyznał, obecnie to Chiny są liderem w produkcji samochodów elektrycznych, mimo że to USA miały główną rolę w wytworzeniu technologii.

“Nie ma powodu, żebyśmy nie powrócili na prowadzenie” – przekonywał prezydent.

Poparcie dla inicjatywy Bidena wyraził szef związku zawodowego UAW (United Auto Workers) oraz szefowie trzech wielkich koncernów przemysłu samochodowego – Forda, General Motors i Stellantis.

Prezydent Joe Biden za kierownicą elektrycznego Jeepa fot. SARAH SILBIGER/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

Podpisany przez Bidena dokument nie jest prawnie wiążący, a jedynie wyznacza kierunek i cel, do którego administracja będzie zmierzać. Pomóc w tym mają m.in. inwestycje w ogólnokrajową sieć stacji ładowania pojazdów, zachęty dla konsumentów i dodatkowe środki na przekształcenie linii produkcyjnych producentów aut. Zachęty mają objąć też produkcję autobusów i pociągów elektrycznych.

Biden oznajmił, że odwróci wprowadzone przez swojego poprzednika decyzje rozluźniające wymogi środowiskowe dotyczące wydajności pojazdów pod względem spalania paliw.

Zapowiedział również działania mające wzmocnić produkcję półprzewodników i mikroczipów, których obecny niedobór mocno dotknął przemysł samochodowy.

“Zapewnimy, że nigdy więcej sytuacja taka jak dziś się nie zdarzy” – podkreślił prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119162825 views

REKLAMA

2119162919 views

REKLAMA

REKLAMA

2120959273 views

REKLAMA

2119162988 views

REKLAMA

2119163044 views

REKLAMA

2119163089 views