REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom zaprezentował pierwszą w historii strategię walki z korupcją

Biały Dom zaprezentował pierwszą w historii strategię walki z korupcją

-

Biały Dom opublikował w poniedziałek pierwszą w historii strategię walki z korupcją, zapowiadając m.in. ściślejszą regulację roli prawników i rynku nieruchomości w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy m.in. przez oligarchów. Według eksperta Paula Massaro, zmiany mogą być „przełomem”, ale wszystko zależy od ich wdrożenia.

Publikacja 36-stronicowej strategii, zapowiadanej przez administrację już na początku roku, ma związek z rozpoczynającym się w czwartek wirtualnym „Szczytem dla demokracji” z udziałem liderów ponad 100 państw.

REKLAMA

Strategia opiera się na pięciu filarach: modernizacji sposobów walki z korupcją, zamknięciu luk w systemie finansowym, większych środkach na wykrywanie korupcji w USA i za granicą, wzmocnieniu infrastruktury międzynarodowej oraz zintensyfikowaniu współpracy międzynarodowej w walce z korupcją.

„Administracja traktuje korupcję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i coś, co dotyka amerykańskie rodziny, np. powodując wzrost ceny na nieruchomości za sprawą skorumpowanych graczy, dokonujących nielegalnych zakupów na nim” – powiedział przedstawiciel Białego Domu podczas konferencji przed publikacją strategii.

Według ekspertów, potencjalnie najbardziej znaczące zmiany mają dotyczyć regulacji grup zawodowych – takich jak prawnicy, agenci nieruchomości, księgowi, czy doradcy finansowi – którzy często służą dla przestępców i zagranicznych oligarchów jako kluczowi pośrednicy w praniu zysków z nielegalnej działalności. 

Biały Dom zapowiedział, że poprze projekt ustawy w Kongresie, nakładający na te grupy obowiązek sprawdzania swoich klientów pod kątem ryzyka prania pieniędzy – podobnie jak muszą robić to obecnie banki. 

Nowe regulacje mają dotknąć też sektora prywatnych funduszy inwestycyjnych private equity, który – według Transparency International – stanowi największą lukę wykorzystywaną przez skorumpowanych aktorów.

Jak stwierdził w dokumencie Biały Dom, amerykański rynek nieruchomości stał się jednym z głównych obszarów, gdzie przestępcy lokują i ukrywają swój majątek, piorąc w ten sposób – według szacunków – 2,3 mld dolarów rocznie.

Administracja zapowiedziała też, że w tym tygodniu ogłosi nowe zasady, nakazujące ujawnienie rzeczywistych właścicieli anonimowych do tej pory „spółek-krzaków”.

„To jest przełomowy dokument, coś czego jeszcze nie było. Ta strategia przewyższa moje” – mówi PAP Paul Massaro, doradca Komisji Helsińskiej USA przy Kongresie i jeden z czołowych działaczy antykorupcyjnych. „Oczywiście nadal pozostaje pytanie: czy faktycznie to zostanie wdrożone” – dodaje. Według eksperta, strategia jest odzwierciedleniem zmiany podejścia w Waszyngtonie do transnarodowej korupcji, m.in. w obliczu zagrożenia, jakie stanowią brudne pieniądze – a także związane z nimi wpływy – np. z Chin i Rosji.

„Pierwsza w historii strategia USA dotycząca walki z korupcją jest wybitna. Kompletny, ale szczegółowy plan, który podkreśla amerykańskie przywództwo i stanowi przełom (…) Sojusznicy powinni pójść za przykładem, a wrogowie powinni się bać” – ocenił na Twitterze Nate Sibley, ekspert ds. korupcji z Hudson Institute w Waszyngtonie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2115374315 views

REKLAMA

2115374547 views

REKLAMA

REKLAMA

2117170937 views

REKLAMA

2115374687 views

REKLAMA

2115374786 views

REKLAMA

2115374894 views