REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom zapowiedział rozpoczęcie operacji ewakuacji afgańskich tłumaczy

Biały Dom zapowiedział rozpoczęcie operacji ewakuacji afgańskich tłumaczy

-

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała w środę, że USA rozpoczną loty ewakuacyjne dla afgańskich tłumaczy, którzy pomagali wojskom USA. Akcja ma zacząć się w ostatnim tygodniu lipca.

Psaki nie podała szczegółów dotyczących tych lotów ani liczby relokowanych Afgańczyków, powołując się na bezpieczeństwo operacyjne. Akcja nosi kryptonim “Operation Allies Refuge”.

REKLAMA

Rzeczniczka poinformowała, że USA będą starać się przetransportować tak wielu Afgańczyków, jak to możliwe, lecz w pierwszej kolejności polecą ci, którzy już złożyli wnioski o specjalną wizę.

Według doniesień mediów Afgańczyków czekających na ewakuację może być 18 tys., zaś wraz z członkami ich rodzin może być ich kilkadziesiąt tysięcy. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price wcześniej informował, że 5 tys. już otrzymało wizy, z czego połowa już poleciała do Ameryki liniami komercyjnymi.

Mimo przyspieszenia procesu wydawania wiz, niemal pewne jest, że Ameryce nie uda się przetransportować wszystkich tłumaczy przed zakończeniem misji w Afganistanie 31 sierpnia. Waszyngton prowadzi rozmowy z rządami państw Azji Środkowej na temat relokacji Afgańczyków do tych krajów na czas oczekiwania na rozpatrzenie aplikacji.

Niepokój o los afgańskich pomocników wojsk USA wyrażało w ostatnim czasie wielu polityków Republikanów, w tym były prezydent George W. Bush. Bush stwierdził w środowym wywiadzie, że w obliczu postępującej ofensywy Talibów i wycofywania wojsk USA, “wygląda na to, że zostawimy ich tam na rzeź”.

Według szacunków organizacji No One Left Behind, z powodu współpracy z USA z rąk islamistów zginęło dotąd ponad 300 tłumaczy i członków ich rodzin.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119313612 views

REKLAMA

2119313704 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110055 views

REKLAMA

2119313767 views

REKLAMA

2119313822 views

Koń by się uśmiał…

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119313862 views