REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom: według Trumpa winę za śmierć Warmbiera ponosi Korea Płn.

Biały Dom: według Trumpa winę za śmierć Warmbiera ponosi Korea Płn.

-

Prezydent USA Donald Trump uważa, że za śmierć amerykańskiego studenta Otto Warmbiera ponosi winę Korea Płn. – wskazała w piątek doradczyni prezydenta. Według rodziców Warmbiera za jego śmierć jest odpowiedzialny północnokoreański lider Kim Dzong Un i jego reżim.

Doradczyni prezydenta Kellyanne Conway powiedziała w Fox News, że rozmawiała o sprawie Warmbiera z Trumpem. “Prezydent zgadza się z rodziną Warmbiera i uważa, że za śmierć Otto Warmbiera jest odpowiedzialna Korea Północna”.

REKLAMA

W czwartek na konferencji prasowej po spotkaniu w Hanoi z Kim Dzong Unem Trump był pytany, czy omawiał z północnokoreańskim przywódcą kwestię Warmbiera. Prezydent poinformował, że zgadza się ze stwierdzeniem Kima, który miał mu powiedzieć, że nie wiedział o tym, w jaki sposób traktowano Warmbiera.

“Mówi, że nie wiedział o tym i ja mu wierzę” – powiedział Trump na konferencji prasowej. Pochwalił również przywództwo Kima.

W piątek rodzice Warmbiera oświadczyli, że ich zdaniem za to, co stało się z Otto Warmbierem, jest odpowiedzialny Kim i jego “nikczemny reżim”.

“Kim i jego nikczemny reżim ponoszą odpowiedzialność za śmierć naszego syna Otto. Kim i jego nikczemny reżim ponoszą odpowiedzialność za niewyobrażalne okrucieństwo i bestialstwo” – podkreślili. “Żadne wymówki ani obfite pochwały nie mogą tego zmienić” – dodali.

22-letni Otto Warmbier pojechał na wycieczkę do Korei Północnej pod koniec 2015 roku. Został tam aresztowany i skazany na 15 lat pobytu w obozie pracy za próbę zabrania propagandowego plakatu, który wisiał w jego hotelu. W więzieniu spędził ponad 17 miesięcy. W czerwcu 2017 r. został w stanie śpiączki przetransportowany do USA, parę dni po przylocie do kraju zmarł.

Eksperci orzekli, że bezpośrednią przyczyną zgonu studenta było niedotlenienie i niedokrwienie mózgu, wywołane urazem głowy.(PAP)

Na zdjęciu: Pogrzeb Otto Warmbier a w 2017 roku
fot. Mark Lyons/EPA/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks