REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom: USA gotowe na wyzwania w sferze bezpieczeństwa w Jemenie

Biały Dom: USA gotowe na wyzwania w sferze bezpieczeństwa w Jemenie

-

 

fot.Yahya Arhab/EPA
fot.Yahya Arhab/EPA

REKLAMA

Stany Zjednoczone dysponują zasobami, które pozwalają im nadal reagować na kwestie związane z bezpieczeństwem w Jemenie, mimo wycofania z tego kraju amerykańskich żołnierzy – oświadczył w poniedziałek Biały Dom.

“USA w dalszym ciągu dysponują środkami i zasobami w regionie, dzięki którym będziemy nadal tam, gdzie to konieczne, wywierać znaczący nacisk na cele ekstremistów” – podkreślił rzecznik Josh Earnest.

Powiedział, że na razie nie ma ustalonego terminu powrotu amerykańskiego personelu i sił wojskowych do Jemenu, ale Waszyngton w dalszym ciągu koordynuje działania w sferze bezpieczeństwa z rządem jemeńskiego prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

Władze w Waszyngtonie potwierdziły w sobotę, że w związku z pogarszającą się sytuacją w Jemenie wycofują z tamtejszej bazy lotniczej Al-Anad ostatnich 100 żołnierzy amerykańskich sił specjalnych, uczestniczących w operacjach przeciw Al-Kaidzie i sprzymierzonym z nią ugrupowaniom terrorystycznym.

W Jemenie trwa walka o władzę między Hadim a kontrolującym stolicę państwa Sanę szyickim ugrupowaniem Huti, które jest sprzymierzone z poprzednim prezydentem, Alim Abd Allahem Salahem, pozbawionym władzy w 2011 r. na skutek społecznej rewolty.

Jemen boryka się też z dżihadystami, którzy często atakują siły bezpieczeństwa oraz szyitów. W piątek w trzech samobójczych zamachach bombowych na dwa meczety w Sanie zginęły co najmniej 154 osoby, a kilkaset zostało rannych. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie w Jemenie, które zagroziło kolejnymi atakami na Huti.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks