REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Trump i jego prawnicy nie będą na przesłuchaniu w Kongresie

Biały Dom: Trump i jego prawnicy nie będą na przesłuchaniu w Kongresie

-

Biały Dom poinformował w niedzielę komisję sprawiedliwości Izby Reprezentantów, że prezydent Donald Trump i jego prawnicy nie wezmą udziału w zaplanowanym na środę przesłuchaniu w śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu przywódcy USA.

W ramach dochodzenia w sprawie ewentualnego odsunięcia od władzy prezydenta komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów zaprosiła Trumpa i jego prawników na środowe przesłuchanie świadków i ekspertów.

REKLAMA

“Nie można od nas szczerze oczekiwać uczestniczenia w przesłuchaniu, kiedy świadkowie nie są jeszcze znani i kiedy pozostaje niejasne, czy komisja sprawiedliwości pozwoli prezydentowi na uczciwy proces podczas dodatkowych przesłuchań” – napisał w liście do przewodniczącego komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Jerrolda Nadlera doradca Białego Domu Pat Cipollone.

Jednocześnie nie wykluczył, że przedstawiciele Białego Domu zeznawać będą na dalszym etapie śledztwa. W jego ocenie Demokraci “bez wątpienia celowo” wyznaczyli termin przesłuchania na środę. W dzień ten Trump przebywa w Londynie na szczycie NATO.

Prowadzone w kontrolowanej przez Demokratów Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.

Ma ono wykazać, czy prezydent nadużył władzy, złamał przepisy prawa wyborczego, bądź też postąpił niewłaściwie, narażając bezpieczeństwo narodowe USA w relacjach z Kijowem, w których – według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków – miał naciskać na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by uruchomił dwa śledztwa na Ukrainie wymierzone w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej.

Trump uważa, że jego rozmowa z Zełenskim była “perfekcyjna”, a śledztwo Demokratów uznaje za motywowane politycznie “polowanie na czarownice”.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu komisja sprawiedliwości rozpocznie prace nad sfomułowaniem oficjalnych zarzutów wobec prezydenta. W celu rozpoczęcia impeachmentu, czyli procesu prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Spekuluje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem.(PAP)

Na zdjęciu: Donald Trump

fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2123199519 views

REKLAMA

REKLAMA

2123199536 views

REKLAMA

2124995856 views

REKLAMA

2123199546 views

REKLAMA

2123199552 views

REKLAMA

2123199556 views