REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: to NATO decyduje o tym, kto jest członkiem Sojuszu, nie...

Biały Dom: to NATO decyduje o tym, kto jest członkiem Sojuszu, nie Rosja

-

To państwa NATO decydują o tym, kto jest członkiem Sojuszu, a nie Rosja – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do rosyjskich żądań zapewnienia, że Ukraina nie wstąpi do NATO. Psaki odrzuciła też sugestię, że Ukraina powinna zaoferować ustępstwa, by rozładować napięcia z Rosją.

„To do państw NATO należy decyzja, kto jest w NATO, a nie do Rosji” – powiedziała Psaki, odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA byłyby w stanie rozważyć złożenie Rosji gwarancji, wykluczających członkostwo Ukrainy w NATO w przyszłości.

REKLAMA

Rzeczniczka odmówiła rozwinięcia wcześniejszej wypowiedzi prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział, że przygotowuje „najbardziej kompletny i znaczący zestaw inicjatyw” w odpowiedzi na ewentualną rosyjską inwazję.

„Chcemy zapewnić, że będziemy przygotowani, bo wiemy, co prezydent Putin robił w przeszłości i widzimy, że przygotowuje zdolności do podjęcia działań. Jeśli zdecyduje się na inwazję, chcemy być gotowi” – powiedziała Psaki. Dodała, że wśród inicjatyw znajdują się sankcje gospodarcze, ale zasugerowała również, że chodzi też o dostawy broni dla Ukrainy. Zaznaczyła, że zestaw sankcji jest przygotowywany w koordynacji z sojusznikami Ameryki i Kongresem.

Psaki potwierdziła, że Biały Dom jest zaangażowany w konsultacje z Rosją na temat organizacji rozmowy prezydentów Bidena i Putina, jednak nie przesądziła, czy i kiedy do niej dojdzie.

Przedstawicielka Białego Domu stwierdziła również, że Waszyngton nie zamierza wywierać jakiejkolwiek presji na Ukrainę, by zaoferowała żądane przez Rosję ustępstwa w celu zażegnania kryzysu.

„Nie zapominajmy, kto sprowokował te obecne napięcia – to była Rosja. I to na Rosji ciąży obowiązek, by doprowadzić do deeskalacji” – powiedziała Psaki.

Wcześniej w piątek prezydent Biden zapowiedział, że przygotowuje pakiet „inicjatyw”, który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie „bardzo, bardzo trudna”.

W ostatnich dniach przedstawiciele Białego Domu sygnalizowali nieoficjalnie, że popierają pakiet sankcji, zaproponowany w Senacie przez przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Boba Menendeza – nazwany przez niego „matką wszystkich sankcji” – zawierający restrykcje przeciwko całemu szeregowi rosyjskich oligarchów, banków, przedsiębiorstw państwowych, a także projektowi Nord Stream 2.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2115084752 views

REKLAMA

2115084984 views

REKLAMA

REKLAMA

2116881374 views

REKLAMA

2115085124 views

REKLAMA

2115085223 views

REKLAMA

2115085330 views