REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom o powstańcach warszawskich: bohaterowie cywilizacji zachodniej

Biały Dom o powstańcach warszawskich: bohaterowie cywilizacji zachodniej

-

W rocznicę powstania warszawskiego na stronie internetowej Białego Domu przypomniano o przemówieniu prezydenta  Donalda Trumpa na placu Krasińskich z lipca 2017 roku. Artykuł o tym zatytułowany jest “Bohaterowie zachodniej cywilizacji: 76 lat po Powstaniu Warszawskim”.

“Niewiele ponad trzy lata temu prezydent Trump wygłosił na placu Krasińskich w Warszawie jedno z najważniejszych przemówień swojej prezydentury. Stojąc przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, wezwał do obrony cywilizacji zachodniej przed wszystkimi wrogami, którzy chcą ją zniszczyć” – przypomina w sobotę Biały Dom.

REKLAMA

Na Placu Krasińskich – jak czytamy w artykule – Trump “uhonorował bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy powstali i chwycili za broń przeciwko swoim nazistowskim prześladowcom”. W swoim przemówieniu prezydent opowiedział m.in. historię obrońców Alei Jerozolimskich.

Biały Dom przytoczył słowa Trumpa, że “Zachód został ocalony dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie ma w tej obronie do odegrania swoją rolę i że każda piędź ziemi, każdy centymetr naszej cywilizacji jest tej obrony wart”.

W artykule przypomniana jest również postać św. Jana Pawła II, którego Biały Dom nazywa “obrońcą wolności religijnej”. Jego pielgrzymka do Polski w 1979 roku “zmieniła bieg historii i pomogła w uruchomieniu łańcucha wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie”.

“I kiedy nadszedł dzień 2 czerwca 1979 roku i gdy na Placu Zwycięstwa na pierwszej mszy z polskim papieżem zgromadziło się milion Polaków – tego dnia każdy komunista w Warszawie musiał zdawać sobie sprawę, że opresyjny system wkrótce się załamie” – Biały Dom zacytował słowa Trumpa z 6 lipca 2017 roku z Warszawy.

Konkludując Biały Dom zauważył m.in., że Trump “walczy o wolność religijną zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie” oraz “niezachwianie broni świętości życia i godności ludzkiej”.

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks