REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Kushner rozmawiał z królem Jordanii o Bliskim Wschodzie

Biały Dom: Kushner rozmawiał z królem Jordanii o Bliskim Wschodzie

-

Zięć i doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Jared Kushner spotkał się we wtorek z królem Jordanii Abdullahem II, by przedstawić nowy plan pokojowy ws. Bliskiego Wschodu i omówić sytuację w Strefie Gazy – poinformował Biały Dom.

Kushnerowi w podróży towarzyszy Jason Greenblatt, negocjator Trumpa ds. Bliskiego Wschodu. Zadaniem doradców prezydenta jest omówienie sytuacji humanitarnej w strefie Gazy oraz inicjatyw Białego Domu dotyczących rozwiązania konfliktu Izraela z Palestyńczykami.

REKLAMA

O planie podróży Kushnera i Greenblatta na Bliski Wschód Biały Dom poinformował w środę, zapowiadając, że amerykańska delegacja uda się do Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, by promować plan pokojowy, którego administracja Trumpa jeszcze nie ujawniła.

Powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, agencja AP podaje, że nowy plan rozwiązania konfliktu bliskowschodniego jest bliski ukończenia i może zostać przedstawiony tego lata.

Powołując się na rzecznika ambasady Izraela w Waszyngtonie, agencja EFE podała wtedy, że strona palestyńska zbojkotuje ewentualną wizytę Kushnera i Greenblatta.

Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie utknął w martwym punkcie, gdy 6 grudnia 2017 roku Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział wówczas, że ułatwi to zawarcie pokoju między Izraelem a Palestyńczykami.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło wkrótce potem uchwałę domagającą się anulowania decyzji Trumpa, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza „jawną agresję”.

Palestyńczycy uznali, że decyzja Trumpa dyskwalifikuje amerykańską administrację jako mediatora w konflikcie bliskowschodnim. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2109562220 views

REKLAMA

REKLAMA

2109562452 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358843 views

REKLAMA

2109562593 views

REKLAMA

2109562692 views

REKLAMA

2109562800 views