REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom i rodzina potwierdzają śmierć zakładniczki IS w Syrii

Biały Dom i rodzina potwierdzają śmierć zakładniczki IS w Syrii

-

Amerykańska pracownica humanitarna Kayla Mueller, przetrzymywana przez Państwo Islamskie (IS) w Syrii, nie żyje – potwierdzili we wtorek jej rodzice i administracja prezydenta USA Baracka Obamy. O jej śmierci w jordańskim nalocie informowała w piątek IS.

Kayla Mueller fot.Matt Hinshaw/The Daily Courier/Handout/EPA
Kayla Mueller fot.Matt Hinshaw/The Daily Courier/Handout/EPA

REKLAMA

Biały Dom powiadomił, że rodzina 26-letniej Mueller otrzymała w ciągu weekendu prywatną informację od jej porywaczy. Autentyczność informacji potwierdził amerykański wywiad. Nie jest jasne, kiedy ani gdzie zginęła Mueller.

Barack Obama zapewnił w oświadczeniu, że “Stany Zjednoczone odnajdą i pociągną do odpowiedzialności terrorystów winnych uwięzienia i śmierci Kayli”.

Dodał, że “nienawistne i odrażające czyny organizacji terrorystycznej stoją w całkowitej sprzeczności z duchem ludzi takich jak Kayla”.

Minister obrony Chuck Hagel złożył rodzinie 26-latki kondolencje. “Świat jest zjednoczony w potępieniu dla bezustannych morderstw i więzienia niewinnych osób” – oświadczył. Dodał, że łączy się w bólu z bliskimi kobiety, ale zarazem “sławi jej bezinteresowne poświęcenie niesieniu pomocy innym”.

Mueller to czwarty obywatel amerykański, który zginął w niewoli Państwa Islamskiego. Trzej poprzedni Amerykanie – dziennikarze James Foley i Steven Sotloff oraz pracownik pomocowy Peter Kassig – zostali ścięci przez terrorystów.

Mueller trafiła do niewoli w sierpniu 2013 roku, gdy wyszła ze szpitala w Aleppo na północy Syrii.

W piątek Państwo Islamskie informowało o jej śmierci w jordańskim nalocie w pobliżu miasta Ar-Rakka. USA wyraziły wówczas zaniepokojenie, ale podały, że nie mają na razie dowodów potwierdzających śmierć młodej kobiety.(PAP)

Na zdjęciu: Kayla Mueller fot.Matt Hinshaw/The Daily Courier/Handout/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks