REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom: Grupa Chorasan planowała ataki na cele amerykańskie i europejskie

Biały Dom: Grupa Chorasan planowała ataki na cele amerykańskie i europejskie

-

Stany Zjednoczone dokonały nalotów w Syrii, by udaremnić ataki na cele amerykańskie i europejskie planowane przez powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie Chorasan – poinformował we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu.

“Od jakiegoś czasu byliśmy na tropie spisków mających doprowadzić do zamachów w Stanach Zjednoczonych i Europie” – powiedział zastępca doradcy prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

REKLAMA

“Jesteśmy przekonani, że planowane ataki były bliskie” – powiedział Rhodes podróżujący wraz z Obamą do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

O tym, że niektóre amerykańskie ataki powietrzne w Syrii zostały przeprowadzone w celu udaremnienia bojownikom Al-Kaidy przygotowań do ataku przeciw USA lub Europie, powiedzieli też pragnący zachować anonimowość dwaj przedstawiciele władz amerykańskich.

Jeden z nich oświadczył agencji Reutera, że władze w Waszyngtonie są przekonane, iż przygotowania do ataku na Europę i USA “zbliżały się do końca”.

Wcześniej amerykańskie źródła wojskowe oświadczyły, że przeprowadzono osiem nalotów na bojowników wiązanych z ugrupowaniem Chorasan, planujących ataki na obiekty amerykańskie i zachodnie. Ugrupowanie to jest dowodzone przez 33-letniego Muhsina al-Fadhlego, który należał kiedyś do wewnętrznego kręgu Osamy bin Ladena.

W nocy z poniedziałku na wtorek siły zbrojne USA i arabskich państw sojuszniczych (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Bahrajn, Katar) rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii. Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby powiedział, że te naloty to “zaledwie początek starań koalicji mających na celu osłabienie Państwa Islamskiego i innych ekstremistów”. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks