REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: generał Milley jest patriotą wiernym konstytucji

Biały Dom: generał Milley jest patriotą wiernym konstytucji

-

Prezydent Joe Biden uważa generała Marka Milleya za patriotę wiernego konstytucji i ma do niego pełne zaufanie – oznajmiła w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odpowiedziała w ten sposób na doniesienia, że najwyższy rangą wojskowy starał się ograniczyć możliwość wydania rozkazu użycia broni jądrowej przez prezydenta Donalda Trumpa.

“Prezydent zna generała od dawna (…) i ma całkowite zaufanie do jego przywództwa, patriotyzmu i wierności naszej konstytucji” – powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Była to odpowiedź na pytanie o wezwania do dymisji szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) po ukazaniu się fragmentów nowej książki dziennikarzy Boba Woodwarda i Roberta Costy na temat działań Milleya w schyłkowym okresie prezydentury Donalda Trumpa.

REKLAMA

Dziennikarze twierdzą, że Milley – który obawiał się o psychiczną stabilność prezydenta – odbył dwie tajne rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem gen. Li Zuochengiem, zapewniając go, że wbrew obawom Pekinu USA nie przeprowadzą ataku na Chiny, a jeśli do takiego dojdzie, Chiny zostaną o tym uprzedzone. Generał miał też na tajnym spotkaniu w Pentagonie zasugerować wojskowym, by nie wykonywali rozkazów prezydenta o użyciu siły, w tym broni jądrowej, bez konsultacji z Milleyem.

W środę rzecznik JCS pułkownik Dave Butler poinformował, że rozmowy z gen. Li Zuochengiem były w pełni oficjalne i prowadzone w koordynacji z Departamentem Obrony i innymi rządowymi agencjami. Zasugerował jednak, że Milley faktycznie podczas rozmowy starał się uspokoić obawy Pekinu “w celu utrzymania strategicznej stabilności”.

Psaki stwierdziła z kolei, że nie będzie komentować szczegółów rozmów zawartych w książce opartej o anonimowe źródła. Dodała jednak, że warto być świadomym kontekstu wydarzeń ostatnich tygodni prezydentury poprzedniego prezydenta.

“Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych w tym okresie podżegał niepokoje społeczne, które doprowadziły do insurekcji i jednego z najmroczniejszych dni naszej historii” – powiedziała Psaki, nawiązując do szturmu na Kapitol 6 stycznia. Rzeczniczka dodała, że wielu ówczesnych członków administracji Trumpa kwestionowało mentalną stabilność prezydenta.

We wtorek, po ukazaniu się fragmentów książki, były prezydent zarzucił Milleyowi zdradę stanu i wezwał do postawienia go przed sądem. Podobnie zareagowali inni politycy i komentatorzy na prawicy, zaś senator Marco Rubio zwrócił się do prezydenta o odwołanie dowódcy.

Książka “Peril” (pl. “niebezpieczeństwo”) współautorstwa Woodwarda – dziennikarza, który ujawnił aferę Watergate – ma trafić do sprzedaży 21 września.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2118740497 views

REKLAMA

REKLAMA

2118740600 views

REKLAMA

REKLAMA

2120536956 views

REKLAMA

2118740676 views

REKLAMA

2118740738 views

REKLAMA

2118740796 views