REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Chiny nie powinny traktować podróży prezydent Tajwanu do USA jako...

Biały Dom: Chiny nie powinny traktować podróży prezydent Tajwanu do USA jako pretekstu do agresywnych ruchów

-

Chiny nie powinny używać podróży prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen do USA jako pretekstu do agresywnych działań wokół Cieśniny Tajwańskiej – ostrzegł w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak podkreślił, wizyta Tsai w Nowym Jorku i Los Angeles będzie nieoficjalna.

„Chińska Republika Ludowa nie powinna używać tego tranzytu jako pretekstu, by zaostrzyć jakiekolwiek agresywne działania wokół Cieśniny Tajwańskiej. Stany Zjednoczone i Chiny mają swoje różnice, jeśli chodzi o Tajwan, ale radziliśmy sobie z tymi różnicami przez ponad 40 lat” – stwierdził Kirby podczas briefingu prasowego w Białym Domu, odnosząc się do środowej wizyty Tsai w Nowym Jorku w drodze do Ameryki Środkowej.

REKLAMA

Kirby zaznaczył przy tym, że nieoficjalne „tranzyty” prezydentów Tajwanu odbywały się wielokrotnie bez incydentów, zaś sama Tsai podróżowała do USA sześciokrotnie, spotykając się z kongresmenami i urzędnikami.

„Tranzyty to nie wizyty. One są prywatne i nieoficjalne” – zaznaczył. Dodał, że USA odbyły szereg rozmów na ten temat z przedstawicielami ChRL.

Tsai w środę przybyła do Nowego Jorku w drodze do Gwatemali i Belize. W przyszłym tygodniu odwiedzi z kolei Kalifornię, gdzie według mediów może spotkać się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

Pekin zagroził, że jeśli do tego dojdzie, uzna to za „prowokację niszczącą pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej”, i zapowiedział stanowczą odpowiedź.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2095809987 views

REKLAMA

REKLAMA

2095810220 views

REKLAMA

2097606616 views

REKLAMA

2095810369 views

REKLAMA

2095810470 views

REKLAMA

2095810581 views