REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom: Biden zorganizuje szczyt klimatyczny 22 kwietnia

Biały Dom: Biden zorganizuje szczyt klimatyczny 22 kwietnia

-

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zorganizuje 22 kwietnia szczyt klimatyczny z udziałem światowych przywódców; podpisze też dekret, który uczyni kwestie klimatu jednym z priorytetów polityki bezpieczeństwa narodowego – poinformował w środę Biały Dom.

Szczyt, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie – po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa – kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.

REKLAMA

2147483647 clicks

Prezydent podpisze też rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego walka z kryzysem klimatycznym, ograniczenie wydobycia paliw kopalnych oraz rozwój alternatywnych źródeł energii mają stać się jednym z fundamentalnych elementów polityki amerykańskiej administracji.

Plan Bidena dotyczący ratowania środowiska naturalnego przewiduje między innymi wyasygnowanie do 2030 roku 2 bln dol. na spowolnienie globalnego ocieplenia klimatu, wyodrębnienie milionów hektarów terenów z przeznaczeniem na rezerwaty i tereny rekreacyjne oraz wymianę samochodów benzynowych na pojazdy elektryczne.

Prezydent nakaże agencjom rządowym, by skoncentrowały się na pomocy społecznościom o niskich dochodach, usytuowanym w pobliżu szczególnie zanieczyszczających środowisko rafinerii i innych zakładów, a także na inwestycjach w regionach, gdzie zamykanie kopalni lub instalacji naftowych może spowodować utratę miejsc pracy.

Komunikat Białego domu głosi, że decyzje podjęte przez prezydenta są jasnym sygnałem, że “zarówno znaczące ograniczenie globalnych emisji w krótkiej perspektywie, jak i osiągnięcie zerowych emisji netto w połowie stulecia – lub wcześniej – są konieczne, aby uniknąć pchnięcia świata na trajektorię niebezpieczną i potencjalnie katastrofalną z uwagi na klimat”.

Associated Press zwraca uwagę, że decyzje Bidena będą oprotestowane przez sektor naftowy i firmy przemysłowe.

Kathleen Sgamma szefowa Western Energy Alliance, stowarzyszenia firm naftowych i gazowych z zachodnich stanów Ameryki, zapowiedziała odwołanie się od decyzji prezydenta w sądach.

Administracja Bidena ogłosiła już w ubiegłym tygodniu zawieszenie na 60 dni wydawania zezwoleń na nowe odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu na terenach federalnych.

Nowe rozporządzenie wykonawcze nakaże też amerykańskim agencjom rządowym podejmowanie decyzji w sprawie klimatu w oparciu o naukowe ustalenia i dowody.

Oczekuje się również – pisze AP – że Biden powoła w Białym Domu biuro ds. sprawiedliwości środowiskowej, które wesprze miejscowości szczególnie cierpiące ze względu na zanieczyszczenia przemysłowe. (PAP)

REKLAMA

2131916493 views

REKLAMA

REKLAMA

2131916508 views

REKLAMA

REKLAMA

2133712828 views

REKLAMA

2131916518 views

REKLAMA

2131916521 views

REKLAMA

2131916525 views