REKLAMA

2114890870 views

REKLAMA

2114890869 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Biden rozmawiał z Tuskiem o UE, Rosji, Ukrainie i NATO

Biały Dom: Biden rozmawiał z Tuskiem o UE, Rosji, Ukrainie i NATO

-

Biały Dom poinformował w środę, że wiceprezydent Joe Biden rozmawiał tego dnia z premierem Donaldem Tuskiem o relacjach USA-UE, kryzysie na Ukrainie, konieczności obarczenia Moskwy dalszymi konsekwencjami za eskalację konfliktu w tym kraju i szczycie NATO.

Jak poinformował w opublikowany w środę wieczorem czasu lokalnego komunikacie Biały Dom, wiceprezydent Biden pogratulował polskiemu premierowi wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej.

REKLAMA

Biden i Tusk omówili m.in. „wspólne działania na rzecz wzmocnienia więzi UE-USA poprzez zakończenie negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (tzw. umowa TTIP) oraz współpracę na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego w Europie” – głosi komunikat.

Ponadto podano, że wiceprezydent USA i premier Polski „zgodzili się, co do konieczności obarczenia Rosji dalszymi konsekwencjami za jej rażącą eskalację konfliktu na Ukrainie” oraz zobowiązali się do „kontynuowania ścisłej współpracy w sprawie kryzysu na Ukrainie i jej szerszych implikacji dla bezpieczeństwa europejskiego, w tym na szczycie NATO w Walii”.

W walijskim Newport rozpocznie się w czwartek dwudniowy szczyt NATO. W związku z aneksją Krymu przez Rosję oraz jej postępującą agresja na wschodzie Ukrainy oczekuje się, że kryzys ukraiński oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO zdominują rozmowy 28 przywódców państw członkowskich.

Premier Donald Tusk został w sobotę wybrany przez przywódców państw Unii Europejskiej na przewodniczącego jednej z najważniejszych unijnych instytucji – Rady Europejskiej. Od grudnia zastąpi na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuya. Do zdań Tuska będzie należało m.in. reprezentowanie UE na różnych międzynarodowych formach i spotkaniach, w tym w relacjach transatlantyckich UE-USA. (PAP)

Na zdjęciu: Joe Biden fot.Radek Pietruszka/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2093059171 views

REKLAMA

2093059455 views

REKLAMA

2094855904 views

REKLAMA

2093059705 views

REKLAMA

2093059843 views

REKLAMA

2093059984 views