REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Biden powiedział Xi, że polityka wobec Tajwanu się nie zmieniła

Biały Dom: Biden powiedział Xi, że polityka wobec Tajwanu się nie zmieniła

-

Prezydent USA Joe Biden powiedział swojemu chińskiemu odpowiednikowi Xi Jinpingowi, że amerykańska polityka wobec Tajwanu nie uległa zmianie, a USA silnie sprzeciwiają się jednostronnym zmianom statusu wyspy – zakomunikował Biały Dom po czwartkowej rozmowie telefonicznej przywódców.

„W sprawie Tajwanu, prezydent Biden podkreślił, że polityka Stanów Zjednoczonych nie zmieniła się i Stany Zjednoczone mocno sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom dążącym do zmiany status quo lub podważania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej” – napisano w oświadczeniu po ponad dwugodzinnej rozmowie liderów.

REKLAMA

Biden w maju wywołał irytację Pekinu, kiedy zadeklarował, że USA przyjdą na pomoc Tajwanowi, jeśli zostanie zaatakowany przez Chiny. Słowa Bidena można było odczytywać, jako podważenie prowadzonej przez USA wobec Tajwanu polityki „strategicznej niejasności”. Do rozmowy doszło również tuż po tym, gdy władze ChRL zagroziły „stanowczą” odpowiedzią, jeśli dojdzie do planowanej wizyty na Tajwanie spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

W swoim oświadczeniu wydanym po rozmowie, chiński MSZ przestrzegło, że nie pozwoli na „secesję” i niepodległość Tajwanu i że „ci, którzy igrają z ogniem od niego zginą”. Zaznaczono jednak, że Biden jasno powiedział Xi, że USA nie popierają niepodległości Tajwanu i będą kontynuować dotychczasową politykę.

Jak podkreślił Biały Dom, rozmowa była częścią „starań, by utrzymać i pogłębić kanały komunikacji między USA i ChRL i odpowiedzialnie zarządzać naszymi różnicami”. Zaznaczono też, że w wyniku rozmowy zespoły obydwu stron mają kontynuować dialog w obszarach m.in. zmian klimatycznych i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2102938464 views
Poprzedni artykułŻycie na wysokich stopach
Następny artykułMieć w życiu azymuty

REKLAMA

2102938697 views

REKLAMA

2104735089 views

REKLAMA

2102938840 views

REKLAMA

2102938940 views

REKLAMA

2102939049 views