0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Biden podarował Putinowi statuetkę bizona i okulary pilotki

Biały Dom: Biden podarował Putinowi statuetkę bizona i okulary pilotki

-

Biały Dom poinformował w środę, że prezydent USA Joe Biden podarował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi kryształową statuetkę bizona amerykańskiego oraz parę okularów przeciwsłonecznych – pilotek firmy Randolph USA.

W komunikacie Białego Domu podkreślono, że bizon jest od 2016 roku oficjalnie “narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych”, dodając że w Rosji trwają wysiłki by odnowić populację europejskiego odpowiednika tego zwierzęcia – żubra.

REKLAMA

Statuetka bizona jest na wiśniowej podstawie z plakietką upamiętniającą genewskie spotkanie.

Drugi z prezentów to specjalnie wykonana para okularów przeciwsłonecznych typu Aviator firmy Randolph USA. Biały Dom zaznaczył, że Randolph od 1978 roku produkuje w stanie Massachusetts okulary dla pilotów myśliwców amerykańskich sił powietrznych, zaopatrując również sojuszników USA w NATO. Takie okulary to równocześnie jeden ze znaków rozpoznawczych Joe Bidena.

Zestaw na biurko w rosyjskim stylu podarunkiem Putina dla Bidena

Podarunkiem od prezydenta Rosji Władimira Putina dla przywódcy USA Joe Bidena wręczonym w Genewie jest zestaw na biurko wykonany w tradycyjnej rosyjskiej technice “chochłoma”, czyli dekorowany ornamentem w barwach czerwieni, zieleni i złota na czarnym tle.

Media w Rosji nie opisują tego podarunku bardziej szczegółowo. W zestawach takiej galanterii papierniczej zwykle znajdują się różnego rodzaju organizery na biurko i np. kalendarz. Zestaw, który trafił do Bidena nosi nazwę “Moskwa”.

“Chochłoma” to jeden z najstarszych i najbardziej dekoracyjnych stylów w sztuce ludowej Rosji. Od XVIII wieku w tym stylu wykonywane są przedmioty z drewna – meble, naczynia i akcesoria. Wyrazisty ornament, wykonany ręcznie, składa się z motywów roślinnych: kwiatów, liści i owoców, malowanych swobodnym i szerokim rysunkiem. Przedmioty w stylu “chochłoma” są bardzo popularną pamiątką przywożoną z Rosji przez turystów.

(PAP)

REKLAMA

2121766531 views

REKLAMA

REKLAMA

2121766551 views

REKLAMA

REKLAMA

2123562871 views

REKLAMA

2121766562 views

REKLAMA

2121766571 views

REKLAMA

2121766575 views