REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: Biden konsultował się z europejskimi przywódcami przed rozmową z Putinem

Biały Dom: Biden konsultował się z europejskimi przywódcami przed rozmową z Putinem

-

Prezydent Joe Biden rozmawiał w poniedziałek z przywódcami Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch, podkreślając konieczność dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie – podał Biały Dom. Rozmowa była częścią konsultacji prezydenta z europejskimi sojusznikami przed wirtualnym szczytem z Władimirem Putinem.

„Przywódcy przedyskutowali wspólne obawy na temat koncentracji wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą i coraz ostrzejszej retoryki Rosji. Wezwali Rosję do deeskalacji napięć i zgodzili się, że dyplomacja, zwłaszcza w formacie normandzkim, jest jedyną drogą rozwiązania konfliktu w Donbasie poprzez implementację porozumień mińskich” – napisano w komunikacie Białego Domu. Waszyngton dodał, że wszyscy liderzy podkreślili swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zobowiązali się do dalszych konsultacji i koordynacji działań z sojusznikami z NATO i UE.

REKLAMA

Rozmowa piątki przywódców była częścią konsultacji Bidena z europejskimi sojusznikami przed wtorkowymi rozmowami z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wcześniej szef dyplomacji USA Antony Blinken przeprowadził rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której miał zgodzić się z przywódcą co do „potrzeby pokojowego dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Donbasie i pełnego przywrócenia ukraińskiej suwerenności nad jej granicami, w tym nad Krymem”.

Sam Zełenski oznajmił na Twitterze, że uzgodnił pozycję USA i Ukrainy przed rozmową Biden-Putin i wyraził wdzięczność za wsparcie Ameryki.

„Nic o Ukrainie bez Ukrainy” – dodał.

Przedstawiciel administracji Bidena zapowiedział, że amerykański prezydent również odbędzie rozmowę z Zełenskim w najbliższych dniach. Zasugerował też, że wbrew żądaniom Moskwy Stany Zjednoczone nie zaakceptują rosyjskich „czerwonych linii” i nie zmienią swojej polityki dotyczącej ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2115345154 views

REKLAMA

2115345386 views

REKLAMA

REKLAMA

2117141776 views

REKLAMA

2115345526 views

REKLAMA

2115345625 views

REKLAMA

2115345733 views