REKLAMA

2126598174 views

REKLAMA

2126598173 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiały Dom: 1 mld USD m.in. na manewry i misje szkoleniowe

Biały Dom: 1 mld USD m.in. na manewry i misje szkoleniowe

-

Biały Dom informując, że Barack Obama wezwał Kongres USA do poparcia propozycji wydatkowania 1 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej, podkreślił, że fundusze te mają być przeznaczone na manewry, misje szkoleniowe i rotację wojsk. 

Barack Obama fot.Bartłomiej Zborowski/PAP/EPA
Barack Obama fot.Bartłomiej Zborowski/PAP/EPA

REKLAMA

W ten sposób Obama chce uspokoić sojuszników z NATO, którzy obawiają się działań Rosji na Ukrainie – komentuje AP.

Biały Dom podał w komunikacie, że fundusze te zostaną wykorzystane na nasilenie manewrów, misji szkoleniowych i rotacji wojsk powietrznych i lądowych w Europie. Pieniądze mogą też służyć rozwijaniu zdolności wojskowych w krajach, które nie są członkami NATO, np. na Ukrainie, w Gruzji i Mołdawii, by umożliwić im współpracę z USA i ich zachodnimi sojusznikami oraz wzmocnić ich własną obronę – czytamy w komunikacie.

“Stany Zjednoczone stoją u boku sojuszników, tak jak oni stoją u naszego boku” – głosi oświadczenie wydane w czasie wizyty Obamy w Warszawie.

Plan – jak pisze AFP – przewiduje wysłanie amerykańskich ekspertów do krajów Europy Wschodniej, by przygotować się do instalacji urządzeń i by poprawić infrastrukturę, która może być szybko wykorzystana przez NATO, jeśli będzie to konieczne.

Plan zakłada również “zwiększony udział” amerykańskiej marynarki wojennej w siłach NATO, rozmieszczonych szczególnie na morzach Czarnym i Bałtyckim.

Waszyngton może również dokonać przeglądu swojej obecności wojskowej w Europie “ze względu na nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa kontynentu” – czytamy w komunikacie. Jednak, jak podkreślił Biały Dom, nie odbędzie się to kosztem zaangażowania USA w regionie Azji i Pacyfiku.

Jeśli ten plan zostanie zatwierdzony, będzie to najbardziej konkretne działanie Obamy, mające na celu uspokojenie sojuszników w Europie Wschodniej i pokazanie Rosji, że Waszyngton silnie zareaguje na jej działania na Ukrainie – komentuje agencja AFP. (PAP)

REKLAMA

2120971734 views

REKLAMA

REKLAMA

2120971764 views

REKLAMA

REKLAMA

2122768086 views

REKLAMA

2120971777 views

REKLAMA

2120971787 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120971792 views