REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiało-czerwona 85. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

Biało-czerwona 85. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

-

5. Aleją Manhattanu w Nowym Jorku przeszła w niedzielę 85. Parada Pułaskiego. Przybyli na nią m.in. burmistrz miasta Eric Adams, Marszałek Honorowy, ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz konsulowie generalni: RP – Adrian Kubicki i Ukrainy – Ołeksij Hołubow, a także senator RP Marcin Bosacki.

W biało-czerwonym widowisku, przebiegającym pod hasłem „Maszerujemy z sercem, dumą i duszą!”, brała udział Miss Świata Karolina Bielawska.

REKLAMA

Przybyli przedstawiciele duchowieństwa, weteranów i harcerze. Wielkim Marszałkiem jest biznesmen Marcin Luc.

Paradę ubarwiły zespoły w strojach ludowych oraz reprezentujące różne regiony i instytucję piękne polskie dziewczyny, Miss Polonia, na rydwanach. Na jednym z nich ulokowana była postać generała Pułaskiego na białym koniu. Uwagę przykuwała Miss Świata Karolina Bielawska.

„To jest wspaniałe, że Polonia tak kultywuje nasze tradycje, naszą historię. Tyle ludzi się zgromadziło. (…) To piękne, że wszyscy są w biało-czerwonych barwach, że są dumni, że są Polakami” – mówiła w jednym z wywiadów Bielawska.

Za niezmiernie ważne wydarzenie uznał Paradę Curtis Sliwa, amerykański konserwatywny aktywista, komentator radiowy, założyciel strzegącego bezpieczeństwa ugrupowania Guardian Angels (Aniołowie Stróże). Podkreślił, że Polacy ciężko pracują, płacą podatki, wychowują dzieci, nie robią kłopotów, ale nie są zbyt rozpoznawani i nie znajdują należytego uznania.

„O Pułaskim, o Kościuszce nie uczy się w szkołach. Mam polskie nazwisko, a ludzie myślą, że jestem z Portoryko i nazywam się Silva. Polacy są w Europie sprzymierzeńcami Ameryki nr 1. Dlatego tak istotne jest rozpowszechnianie tego przesłania także na Paradzie Pułaskiego” – postulował w rozmowie z PAP na poprzedzającym Paradę bankiecie Sliwa.

Paradę uświetniły orkiestry nowojorskiej policji, w tym noszące imię Pułaskiego, młodzieżowe zespoły muzyczne oraz organizacje polonijne, a pośród nich Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrum Polsko-Słowiańskie, czy uczniowie i nauczyciele z placówek zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Uczestnicy imprezy przybyli z polskimi flagami i transparentami. Reprezentowali nie tylko miasto i stan Nowy Jork, ale też New Jersey, Connecticut oraz Pensylwanię.

Parada Pułaskiego jest organizowana od 1937 roku. Przed jej rozpoczęciem odbyła się tradycyjnie msza święta w katedrze Świętego Patryka.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2100037532 views

REKLAMA

REKLAMA

2100037765 views

REKLAMA

REKLAMA

2101834157 views

REKLAMA

2100037908 views

REKLAMA

2100038009 views

REKLAMA

2100038119 views