REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Barack Obama zapewnił nowego premiera Ukrainy o poparciu USA

Barack Obama zapewnił nowego premiera Ukrainy o poparciu USA

-

Prezydent Barack Obama zapewnił ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka, którego przyjął w Białym Domu, że USA “będą stać z Ukrainą” w jej staraniach o zachowanie terytorialnej integralności. 

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk (z lewej) i prezydent USA Barack Obama fot.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk (z lewej) i prezydent USA Barack Obama fot.

REKLAMA

Zagroził Rosji konsekwencjami, jeśli nie odstąpi ws. Krymu.

Po trwającym około godzinę spotkaniu z ukraińskim premierem, Obama powiedział dziennikarzom, że zarówno on jak i wspólnota międzynarodowa “kompletnie odrzucają” – jak to ujął – te “niby wybory”, jakie mają odbyć się w niedzielę na Krymie ws. przyłączenia półwyspu do Rosji.

Prezydent USA ostrzegł, że jeśli jednak to referendum się odbędzie i Moskwa nie zmieni kursu, to “wspólnota międzynarodowa będzie zmuszona obciążyć ją kosztami za złamanie międzynarodowego prawa”.

“Jest inna możliwa droga i mamy nadzieję, że prezydent Władimir Putin ją podejmie – powiedział Obama. – Ale jeśli nie, to jestem przekonany, że wspólnota międzynarodowa zdecydowanie stanie za ukraińskim rządem”. Dodał, że rząd ukraiński jest gotów do rozmów z Rosją, by wypracować dyplomatyczne rozwiązanie ws. Krymu. “Ale to nie jest coś, co można zrobić, jak ma się skierowane na siebie lufy karabinów” – dodał Obama.

Obama pochwalił też odwagę narodu ukraińskiego, który opowiedział się po stronie demokracji. “Widzieliśmy na Majdanie, jak zwykli ludzie ze wszystkich części kraju powiedzieli, że chcą zmian” – powiedział prezydent USA.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA