REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSąd Najwyższy zajmie się sprawą tajnych więzień CIA

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą tajnych więzień CIA

-

Sąd Najwyższy USA zgodził się orzekać w sprawie, czy rząd może zablokować więźniowi z Guantanamo wnioskowanie o zeznania dwóch byłych agentów CIA, którzy go torturowali – pisze “New York Times”. Dotyczy to tajnych więzień amerykańskich służb.

Zatrzymany Abu Zubajdah próbował wezwać byłych agentów do zeznań pod rygorem odpowiedzialności karnej w związku z polskim śledztwem karnym – relacjonuje “NYT”. Dochodzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) wykazało, że Zubajdah w latach 2002-2003 był torturowany w tzw. czarnych miejscach, które obsługiwało CIA.

REKLAMA

Sędzia federalny przychylił się do wniosku rządu o zablokowanie wezwania do zeznań, argumentując to tym, że “dalsze odsłanianie (informacji) stanowiłoby niedopuszczalne ryzyko ujawnienia tajemnic państwowych”. Sąd apelacyjny w San Francisco orzekł jednak, że możliwe jest złożenie zeznań przy zachowaniu tajemnic państwowych, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu.

Amerykański rząd – jak informuje “NYT” – zwrócił się w sprawie do Sądu Najwyższego. Władze w Waszyngtonie stoją na stanowisku, że tożsamości zagranicznych partnerów wywiadu i lokalizacji byłych ośrodków CIA nie można ujawnić “bez narażania bezpieczeństwa narodowego”.

Zubajdah, z pochodzenia Palestyńczyk, został schwytany w Pakistanie w marcu 2002 roku i początkowo uważany był za wysokiego rangą członka Al-Kaidy. Raport Senatu z 2014 roku głosi, że amerykańskie służby doszły później jednak do wniosku, że zatrzymany nie był członkiem tej terrorystycznej organizacji.

W 2006 roku Zubajdah przeniesiono do więzienia Guantanamo na Kubie. Jest tam przetrzymywany jako “więzień wojenny”; władze USA uznały, że jest zbyt niebezpieczny do zwolnienia.

Zubajdah po raz pierwszy uzyskał dostęp do prawnika po sześciu latach więzienia przez Amerykanów. Nigdy nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa. W co najmniej jednym ośrodku amerykańskich służb poddawany był “brutalnym przesłuchaniom” – pisze “NYT”. Mężczyzna był m.in. 83 razy podtapiany. (PAP)

REKLAMA

2127205152 views

REKLAMA

REKLAMA

2127205169 views

REKLAMA

REKLAMA

2129001489 views

REKLAMA

2127205179 views

REKLAMA

2127205183 views

REKLAMA

2127205187 views