REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Austriacki sąd zdecydował o ekstradycji Firtasza do USA

Austriacki sąd zdecydował o ekstradycji Firtasza do USA

-

Austriacki sąd podjął decyzję o ekstradycji ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza do Stanów Zjednoczonych – poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Firtasz został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na wniosek FBI. 

Dmytro Firtasz fot.Inna Sikolovskaya/PAP/EPA
Dmytro Firtasz fot.Inna Sikolovskaya/PAP/EPA

REKLAMA

“17 marca sąd w Wiedniu podjął decyzję o ekstradycji Firtasza do USA. Ta decyzja może być zaskarżona w wyższej instancji” – oświadczył szef departamentu informacyjnego MSZ w Kijowie Jewhen Perebyjnis.

W piątek wieczorem austriacki sąd zdecydował o rozpoczęciu postępowania w sprawie ekstradycji Firtasza, wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 125 mln euro i wydał zakaz opuszczania Austrii w trakcie przesłuchań.

Władze sądowe informowały wówczas, że Firtasz został umieszczony w areszcie ekstradycyjnym. Jego wydania domagają się USA, gdzie Firtaszowi – osobie niegdyś z kręgów zbliżonych do b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza – zarzuca się korupcję i utworzenie organizacji przestępczej; FBI prowadzi przeciwko niemu dochodzenie od 2006 roku.

Zatrzymanie Ukraińca nie ma nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie, w Austrii nie toczy się przeciwko niemu żadne śledztwo – informował w czwartek rzecznik austriackiego Federalnego Urzędu Kryminalnego Mario Hejl.

Dmytro Firtasz jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, odgrywa kluczową rolę w sektorach energetyki i chemii. Jest przewodniczącym Federacji Pracodawców Ukrainy. W przeszłości finansował Partię Regionów Janukowycza, ale zdystansował się od obalonego w lutym prezydenta i opowiedział po stronie nowych władz.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks