REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Ataki dronów: każde uderzenie pomnaża wrogów USA

Ataki dronów: każde uderzenie pomnaża wrogów USA

-

Były oficjel Departamentu Stanu USA w Jemenie twierdzi, że za każdym razem, kiedy amerykański dron zabija trzech członków Al-Kaidy Stanom Zjednoczonym przybywa od 40 do 60 nowych wrogów.

fot. Master Sgt. Demetrius Lester/PAP/EPA
fot. Master Sgt. Demetrius Lester/PAP/EPA

REKLAMA

Nabeel Khoury, zastępca szefa misji USA w Jemenie w latach 2004 − 2007 w artykule opublikowanym w Cairo Review pisze: “Drony likwidują kilku terrorystów, lecz równocześnie zabijają wielu niewinnych cywilów. Ze względu na plemienną strukturę jemeńskiego społeczeństwa, za każdym razem ktoś traci kogoś bliskiego, co przysparza nam kolejnych 40 – 60 wrogów”. Khoury zaznacza, że drony nie mogą zastąpić spoistej polityki wobec Jemenu.

Po odejściu z Departamentu Stanu Khoury pracuje w Chicago Council on Global Affairs. Obawia się, że swoim artykułem zdenerwuje współpracowników, którzy popierają obecną politykę. Sam niepokoi się jednak, że zastępowanie dyplomacji dronami odbije się rykoszetem.

Opinie Khoury’ego podziela organizacja praw człowieka Human Right Watch, która wskazuje, że dodatkowym czynnikiem rosnącej nienawiści jest zaprzeczanie, że wraz z terrorystami giną niewinni ludzie. Fakt ten uniemożliwia rodzinom zabitych ubieganie się o odszkodowania od Stanów Zjednoczonych.

(eg)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks