REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Armia: 22 wojskowych mogło być narażonych na działanie wąglika

Armia: 22 wojskowych mogło być narażonych na działanie wąglika

-

fot.Jawad Jalali/EPA
fot.Jawad Jalali/EPA

22 amerykańskich wojskowych mogło być narażonych na działanie bakterii wąglika podczas szkolenia w bazie lotniczej USA w Korei Południowej – poinformowała w nocy ze środy na czwartek armia USA.

REKLAMA

Alarm został podniesiony, gdy okazało się, że bakterie wykorzystywane podczas szkolenia w bazie Osan w Korei Południowej mogły być aktywne. Amerykańska armia zapewniła, że nie ma zagrożenia dla ludności, gdyż badana próbka bakterii była wykorzystana w “środowisku laboratoryjnym”, w “autonomicznej części bazy”.

Żaden z wojskowych, którzy mieli kontakt z wąglikiem, nie wykazuje objawów zakażenia. Zapobiegawczo wszystkim podano odpowiednie środki farmakologiczne, m.in. antybiotyki. Bakterie zniszczono, a wszystkie instalacje odkażono.

Pentagon poinformował wcześniej, że laboratorium wojskowego w stanie Utah mogło omyłkowo wysłać żywe bakterie wąglika do kilku cywilnych ośrodków badawczych w USA, a także do bazy w Korei Południowej. Pierwszy władze zaalarmował ośrodek w stanie Maryland.

Ministerstwo obrony USA zapewniło, że nie zagrożenia dla społeczeństwa. Czterem osobom pracującym w laboratoriach podano środki prewencyjne.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło amerykańskie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC).

Blisko rok temu CDC poinformowało, że 84 pracowników trzech laboratoriów państwowych w Atlancie mogło być narażonych na kontakt z bakterią wąglika. Doszło tam do naruszenia procedur bezpieczeństwa. Wszystkim zagrożonym prewencyjnie podano wówczas antybiotyki.

Wąglik to groźna, zwykle śmiertelna choroba zakaźna zwierząt domowych. Przenosi się na człowieka i może doprowadzić do zakażeń skóry, przewodu pokarmowego i płuc, a następnie śmierci.

Bakterie wąglika mogą być wykorzystane jako broń biologiczna i są uważane za jedno z najpoważniejszych zagrożeń bioterrorystycznych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks