REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaArizona. Ochotnicy kontrolują straż graniczną

Arizona. Ochotnicy kontrolują straż graniczną

-

Mieszkańcy Arivaca, miasteczka położonego w południowej części Arizony w odległości 25 mil od Meksyku, monitorują punkty kontrolne straży granicznej, by przekonać się, ile osób aresztowano za próbę przemycenia narkotyków lub z innego powodu. Chcą wiedzieć, czy istnieje uzasadnienie utrzymywania posterunków na drogach prowadzących do ich miasteczka.

Granica Ameryki i Meksyku. Po lewej miasteczko Nogales w stanie Arizona (USA), a po prawej  Nogales w Meksyku fot.Sgt. 1st Class Gordon Hyde/Wikipedia
Granica Ameryki i Meksyku. Po lewej miasteczko Nogales w stanie Arizona (USA), a po prawej Nogales w Meksyku fot.Sgt. 1st Class Gordon Hyde/Wikipedia

Regularnie zatrzymywani przez uzbrojonych strażników, poddawani rewizjom i profilowaniu, zmęczeni ciągłym nękaniem arivacanie wyznaczyli sobie dyżury wokół punktów kontrolnych.

REKLAMA

W rozmowie z „The Los Angeles Times”, rzecznik granicznego patrolu oświadczył, że nie ma zamiaru ujawniać wyników pracy punktów kontrolnych, które określił jako tymczasowe, choć istnieją już kilka lat. Dodał, że nie zostaną usunięte, ponieważ stanowią ważny element zabezpieczenia granic państwa.

Bob Bertolini, ochotnik, który zgłosił się do monitorowania punktów kontrolnych, powiedział gazecie, że postępowanie strażników w Arivaca nieodłącznie kojarzy mu się z pobytem w Iraku i Afganistanie, gdzie jako pracownik kontraktowy uczestniczył w odbudowie zniszczeń wojennych. „Ilekroć udaję się na północ od miasteczka, przychodzą mi do głowy bezsensowne pytania o to, co mnie spotka po przejściu kontroli. Iraccy żołnierze, Al-Kaida, czy wybuch przydrożnej bomby? Przecież jesteśmy w Ameryce, takie rzeczy nie powinny mieć tutaj miejsca” − uważa Bertolini.

Punkty kontrolne blokują normalny ruch. Ludzie czują się tak, jakby mieszkali w strefie wojennej. Ciągle mają wrażenie, że za chwilę stanie się coś naprawdę złego. Zatrzymywani przez strażników z bronią w ręku odczuwają głęboki gniew. Stąd społeczna akcja kontroli tych, którzy kontrolują.

(eg)

REKLAMA

2097012232 views

REKLAMA

REKLAMA

2097012465 views

REKLAMA

REKLAMA

2098808859 views

REKLAMA

2097012612 views

REKLAMA

2097012713 views

REKLAMA

2097012824 views