REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAresztowano byłego strażnika w Auschwitz i Buchenwaldzie

Aresztowano byłego strażnika w Auschwitz i Buchenwaldzie

-

89-latek oskarżony o to, że w czasie II wojny światowej jako strażnik w Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldzie przyczynił się do śmierć kilkuset tysięcy ludzi, został zatrzymany i stanął w środę przed sądem w USA. Niemcy od lat starają się o jego ekstradycję.

Brama obozu Auschwitz-Birkenau fot.Frank Leonhardt/EPA
Brama obozu Auschwitz-Birkenau fot.Frank Leonhardt/EPA

REKLAMA

Johann Breyer, urodzony w byłej Czechosłowacji emerytowany ślusarz, jest oskarżony o to, że w wieku 17 lat wstąpił do Waffen SS i pracował jako strażnik w obozach koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldzie, gdzie w 1944 r. miał uczestniczyć w mordzie co najmniej 344 tysięcy Żydów przybyłych do obozów w 158 transportach z Węgier, Czechosłowacji i Rzeszy.

Oskarżony przyznaje, że przez pewien czas pracował w Auschwitz, ale twierdzi, że robił to pod przymusem.

Według “New York Timesa”, który w środę napisał o sprawie, Breyer to najstarszy człowiek oskarżony w USA o nazistowskie zbrodnie wojenne.

Breyer, który do USA emigrował w 1952 r., został we wtorek aresztowany w swoim domu w Filadelfii na życzenie niemieckich władz, które wystosowały w tej sprawie nakaz aresztowania. Od lat zabiegają one o ekstradycję Breyera; stawiają mu 158 zarzutów współudziału w przestępstwie.

W środę mężczyzna stanął przed federalnym sądem okręgowym, gdzie został mu odczytany akt oskarżenia.

Adwokat podkreślił, że jego klient ma problemy ze zdrowiem i m.in. cierpi na łagodną odmianę demencji. Powołując się na “powagę zbrodni”, sędzia nie zgodził się na zwolnienie Breyera za kaucją.

Mężczyzna pozostanie w areszcie co najmniej do najbliższej rozprawy w połowie sierpnia – podała agencja dpa, powołując się na amerykańską prokuraturę.

Amerykański Departament Stanu po raz pierwszy oskarżył Breyera o powiązania z hitlerowskich reżimem i próbował doprowadzić do jego deportacji już w 1992 r. – bez powodzenia. Jego obrona argumentowała wówczas, że jest obywatelem amerykańskim (jego matka urodziła się w USA).(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123350508 views

REKLAMA

REKLAMA

2123350525 views

REKLAMA

REKLAMA

2125146845 views

REKLAMA

2123350535 views

REKLAMA

2123350541 views

REKLAMA

2123350545 views