REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAresztowano 179 osób handlujących opioidami w darknecie

Aresztowano 179 osób handlujących opioidami w darknecie

-

Funkcjonariusze organów ścigania aresztowali 179 osób zaangażowanych w handel opioidami w darknecie i skonfiskowali ponad 6,5 mln dolarów – poinformowało we wtorek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Operację przeprowadzono we współpracy z Europolem.  

121 osób zatrzymano w USA, 42 w Niemczech, osiem w Holandii, cztery w Wielkiej Brytanii, trzy w Austrii i jedną w Szwecji – czytamy w komunikacie resortu. W międzynarodowej operacji uczestniczyły liczne agencje federalne USA, Europol oraz służby państw Unii Europejskiej, W. Brytanii, Australii i Kanady.

Według śledczych podejrzani byli zaangażowani w dziesiątki tysięcy transakcji nielegalnymi towarami, które przeprowadzano przez darknet – ukrytą i szyfrowaną cześć internetu, mającą zapewnić anonimowość jej użytkownikom.

REKLAMA

Policjanci zarekwirowali także 6,5 mln dolarów w gotówce i w kryptowalutach oraz przejęli ok. 500 kg narkotyków, w tym fentanylu, heroiny, kokainy i ecstasy, a także ok. 60 sztuk broni palnej.

Operacja była konsekwencją zamknięcia w maju ub.r. jednej z największych na świecie darknetowych platform umożliwiających handel nielegalnymi produktami znanej jako „Wall Street Market” – napisano w oświadczeniu. Dodano, że wciąż toczy się wiele śledztw mających zidentyfikować osoby kryjące się za swoimi kontami w darknecie.

„W przypadku rosnącej liczby młodych narkomanów opiaty nie są już kupowane od lokalnych handlarzy, ale od sprzedawców w internecie” – powiedział zastępca prokuratora generalnego USA Jeffrey Rosen.

Przedawkowanie opioidów, w szczególności fentanylu, uważanego za 50 razy mocniejszy niż heroina, jest jedną z głównych przyczyn zgonów w USA – wyjaśnia agencja AFP. W 2018 r. w USA przedawkowanie opioidów stanowiło przyczynę ok. 70 proc. z 67 tys. zgonów spowodowanych przedawkowaniem.

Chociaż w ostatnich latach podjęto wiele środków mających ograniczyć uzależnienia od tych substancji, w wielu stanach USA i w Kanadzie podczas pandemii koronawirusa wzrosła liczba przypadków przedawkowania opioidów – relacjonuje agencja.

Ta operacja wysyła mocny sygnał do przestępców handlujących nielegalnymi substancjami w internecie – przekazał szef komórki Europolu zajmującej się cyberprzestępczością Edvardas Sileris.

„Ukryty internet już nie jest ukryty, a twoja anonimowa aktywność nie jest już anonimowa. Organy ścigania są zdeterminowane, by pociągać do odpowiedzialności przestępców niezależnie od tego, gdzie działają, na ulicach czy zza komputerowych ekranów” – zadeklarował Sileris.(PAP)

REKLAMA

2097012220 views

REKLAMA

REKLAMA

2097012453 views

REKLAMA

REKLAMA

2098808847 views

REKLAMA

2097012600 views

REKLAMA

2097012701 views

REKLAMA

2097012812 views