REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaApple zapowiedział wprowadzenie opcji chroniącej urządzenia przed szpiegowaniem przez służby

Apple zapowiedział wprowadzenie opcji chroniącej urządzenia przed szpiegowaniem przez służby

-

Firma Apple zapowiedziała w środę dodanie trybu, który ma „radykalnie” zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń przed szpiegowaniem za pomocą zaawansowanych programów, takich jak Pegasus firmy NSO. Usługa ma być dostępna dla osób szczególnie narażonych na tego typu inwigilację.

Jak podał koncern w komunikacie, nowy tryb – zwany „Lockdown mode” – ma dać „ekstremalny, opcjonalny poziom bezpieczeństwa dla bardzo niewielkiej liczby użytkowników, którzy (…) mogą być osobiście celami najbardziej zaawansowanych cyfrowych zagrożeń”. Jako przykład takich zagrożeń Apple wymienił produkty izraelskiej firmy NSO Group, której program szpiegowski Pegasus używany był przez służby państw do inwigilacji m.in. dziennikarzy czy opozycjonistów.

REKLAMA

Nowy tryb ma być dostępny jesienią dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS 16, iPadOS16 i macOS Ventura. Uruchomienie tej opcji ma wykluczyć najczęściej używane sposoby, za pomocą których hakerzy instalują złośliwe oprogramowanie na urządzeniach. Chodzi m.in. o blokadę większości załączników dodanych do wiadomości, blokadę połączeń FaceTime od nieznanych czy połączeń za pomocą kabli.

Ruch firmy pochwalił na Twitterze John Scott-Railton, ekspert ośrodka CitizenLab, który wykrył przypadki szpiegowania osób za pomocą Pegasusa przez władze państw. Jak stwierdził, jest to „radykalna redukcja” zagrożeń dla urządzeń Apple.

„Mam też nadzieję, że zobaczymy podobne wysiłki ze strony innych firm” – napisał.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2105069964 views

REKLAMA

2105070197 views

REKLAMA

2106866589 views

REKLAMA

2105070340 views

REKLAMA

2105070440 views

REKLAMA

2105070549 views