REKLAMA

2132418959 views

REKLAMA

2132418958 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAntony Blinken krytykuje Chiny podczas swojej pierwszej wizyty w Azji

Antony Blinken krytykuje Chiny podczas swojej pierwszej wizyty w Azji

-

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, składający swoją pierwszą wizytę w Japonii, zarzucił we wtorek władzom Chin stosowanie „przymusu i agresji”, zarówno wewnątrz kraju, jak i wobec innych państw. Przeciwstawimy się temu, jeśli będzie to konieczne – zaznaczył.

Blinken i minister obrony USA Lloyd Austin spotkali się we wtorek w Tokio ze swoimi japońskimi odpowiednikami, Toshimitsu Motegim i Nobuo Kishim w formule „2+2”. Następnie amerykańscy ministrowie rozmawiali z premierem Japonii Yoshihide Sugą.

REKLAMA

„Chiny stosują przymus i agresję, by systematycznie podkopywać autonomię Hongkongu, podcinać demokrację na Tajwanie, naruszają prawa człowieka w Sinciangu i Tybecie oraz zgłaszają roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim” – oświadczył Blinken, cytowany przez japońską stację NHK.

„To narusza międzynarodowe prawo. Przeciwstawimy się, jeśli będzie to konieczne, gdy Chiny użyją przymusu lub agresji, by osiągnąć swoje cele” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

W komunikacie po spotkaniu „2+2” ministrowie z USA i Japonii ocenili, że działania Chin są „niezgodne z istniejącym porządkiem międzynarodowym” i tworzą „polityczne, gospodarcze, wojskowe i technologiczne wyzwania dla sojuszu (amerykańsko-japońskiego) oraz dla społeczności międzynarodowej”.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ocenił na rutynowym briefingu prasowym, że działania USA i Japonii „nie powinny mieć na celu naruszania interesów żadnej strony trzeciej”, a kraje te powinny pracować na rzecz „pokoju i stabilności w regionie Azji-Pacyfiku”.

Wizyta Blinkena i Austina w Japonii poprzedza zaplanowane na czwartek spotkanie urzędników z USA i Chin na Alasce. Będą to pierwsze rozmowy twarzą w twarz wysokiej rangi przedstawicieli administracji prezydenta USA Joe Bidena z wysłannikami rządu Chin na temat napiętych relacji pomiędzy obu krajami.

Blinken podkreślał też wagę współpracy pomiędzy USA, Japonią i Koreą Południową na rzecz denuklearyzacji Korei Północnej. Wyraził również zaniepokojenie sytuacją w Birmie, gdzie wojskowa junta obaliła demokratycznie wybrany rząd i brutalnie tłumi pokojowe protesty społeczne.

Stosunki amerykańsko-chińskie znacznie pogorszyły się podczas kadencji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Biden i członkowie jego administracji sygnalizowali, że utrzymają twarde stanowisko wobec ChRL.

Andrzej Borowiak (PAP)

REKLAMA

2129524048 views

REKLAMA

REKLAMA

2129524063 views

REKLAMA

REKLAMA

2131320383 views

REKLAMA

2129524073 views

REKLAMA

2129524076 views

REKLAMA

2129524080 views