REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Amerykański samolot bezzałogowy zabił dwóch Irańczyków w Iraku

Amerykański samolot bezzałogowy zabił dwóch Irańczyków w Iraku

-

fot. Lt. Col.. Leslie Pratt, US Air Force/PAP/EPA
fot. Lt. Col.. Leslie Pratt, US Air Force/PAP/EPA

Irańska Gwardia Rewolucyjna podała w poniedziałek, że w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Iraku zginęło dwóch doradców z ich kraju. W odpowiedzi na zarzuty Teheranu USA poinformowały, że ich działania zbrojne wymierzone są tylko w dżihadystów.

REKLAMA

Zdarzenie miało miejsce w trakcie amerykańsko-irańskich negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Gwardia Rewolucyjna podała na swojej stronie internetowej, że do ataku doszło 23 marca br., niedługo po tym jak międzynarodowa koalicja pod dowództwem USA rozpoczęła zmasowane bombardowania sił dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w okolicach miasta Tikirt w środkowym Iraku. Zabitych w nalocie zidentyfikowano jako Alego Jazdaniego i Hadiego Dżafari. Podkreślono, że mężczyźni byli doradcami, jednak nie podano szczegółów ich działalności. Nie poinformowano także, czy po tym zdarzeniu Teheran kontaktował się z przedstawicielami Iraku i USA.

Operacja w okolicach Tikritu rozpoczęła się 21 marca.

Zapytana przez agencję Associated Press amerykańska ambasada w Iraku podkreśliła, że “siły USA na terytorium Iraku atakują tylko cele należące do Daesz (arabska nazwa IS)”.

“Wszystkie ataki powietrzne koalicji są koordynowane z irackim ministerstwem obrony” – zapewniła ambasada USA w Bagdadzie.

Elitarna Gwardia Rewolucyjna liczy 125 tys. ludzi i dysponuje znacznie większym budżetem niż regularna armia irańska. IS kontroluje znaczne obszary Iraku i Syrii. Amerykanie i ich sojusznicy rozpoczęli bombardowania dżihadystów w sierpniu 2014 roku. Tymczasem Iran od dłuższego czasu wysyła do sąsiedniego państwa doradców, którzy pomagają w walce z oddziałami IS i innych grup islamistów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA